Prepoznavanje poškodb, ki so posledica napada pršic prelk
Ker so pršice tako zelo majhne, jih je težko opaziti, vendar je škoda, ki jo te pustijo na listih, še kako vidna. Pršice se hranijo s sesanjem rastlinskega soka iz listov. Nekatere v liste vbrizgajo toksine, ki pustijo barvne madeže. Najpogostejši vidni znaki so:
- bela mreža na listih
- pikčasti madeži
- porumeneli listi
- sušenje listov
- bledo rumene lise
- odpadanje listov
Kako prepoznamo same pršice?
Pršice prelke so izjemno majhne, merijo največ 1 milimeter. Običajno jih prepoznamo po fini svileni mreži, ki jo predejo na rastlinah, in po splošni škodi, ki jo povzročijo rastlinskemu listju. So različnih barv, vključno z rdečo, rumeno, zeleno in rjavo. Nekatere celo spreminjajo barve skozi vse leto, druge pa so prosojne.
Ti škodljivci so tako majhni, da jih običajno ne opazimo s prostim očesom, a če podržite bel list papirja pod prizadetim listom rastline in s svinčnikom ali prstom potresete list rastline, boste na belem papirju opazili majhne živalice, ki lezejo po listu.
Na katerih rastlinah najpogosteje najdemo pršice prelke?
Najpogosteje prizadete vrtne rastline so buče, kumare, fižol in paradižnik, poleg teh pa je na udaru tudi široka paleta zunanjih dreves in grmovnic. Ne le zunaj, pršice prelke se lahko naselijo tudi na sobne rastline, zlasti tiste s tankimi, nežnimi listi. Poškodbe zaradi pršic so najpogostejše v toplih in suhih razmerah.
Uporabite izopropilni alkohol
Pršice uničite tako, da zmešate 1 del alkohola in 4 dele vode ter raztopino popršite po rastlinah. Temeljito poškropite stebla, cvetove in listje. Tretiranje z alkoholom uniči pajkove pršice tako, da jih dehidrira. Ker so nekatere rastline občutljive na alkohol, poskusite z mešanico poškropiti posamezen list, čez nekaj dni pa še preostale dele rastline, če se izkaže, da ta rastlini ne škoduje.
Poškropite jih z vodo
Pršicam ustreza suho in toplo vreme, zato je za učinkovit nadzor priporočljivo redno škropljenje rastlin z močnim vodnim curkom, pri čemer ciljajte predvsem na spodnje strani listov. Ta postopek je treba redno ponavljati, da preprečite, da bi se pršice in njihova jajčeca ponovno naselile na rastline. Sobne rastline lahko postavite v kuhinjsko pomivalno korito ali kopalno kad, ter jih stuširate. Spodnjo stran rastlinskih listov lahko enkrat tedensko tudi obrišete z vodo in nekaj kapljicami tekočega mila za posodo.
Uporabite insekticidno milo ali olje
Insekticidna mila, ki so narejena za ubijanje žuželk in drugih škodljivcev, so pogosto zelo učinkovita proti tem pršicam. Postopek večkrat in pogosto ponovite, dokler se ne prepričate, da na rastlini ni več jajčec ali odraslih živalic.
Oljni proizvodi iz visoko rafiniranih rastlinskih olj, kot so citrusovi, so zelo učinkoviti, saj škodljivce zadušijo. Prednost vrtnarskega olja je tudi v tem, da za razliko od večine pesticidov pri življenju ohrani koristne žuželke.
Na vrt privabite plenilce
Znano je, da se s pršicami prelkami prehranjujejo različne plenilske žuželke, ki jih lahko na vrt vnesete tudi namerno. Med najbolj koristne žuželke, ki se vam lahko pomagajo znebiti pajkovih prelk, štejemo debeloglave in druge stenice, pikapolonice, resarje in tenčičarice.
Ker imajo pajkove pršice tako veliko število naravnih plenilcev, je lahko neposreden pristop dovolj učinkovit v zunanjih okoljih, kjer raznolike populacije žuželk pogosto držijo populacijo pršic pod nadzorom.
Uporabite neemovo olje
Neemovo olje je naravni izdelek, pridobljen iz drevesa neem. Neemovo olje je varno za ljudi in večino živali, vendar ubija različne žuželke, škodljivce in pršice. Vsebuje snov azadirahtin, aktivno spojino, ki ob stiku uniči tako živali kot jajčeca pajkove pršice.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV