Regrat je rod v biologiji, ki obsega 40 vrst in še 60 podvrst, ki se dobro razlikujejo med seboj. Regrat uspeva v zmerno toplih in hladnih pasovih. Za nekatere je značilna apogamija – nastanek semena brez predhodne oploditve. Najbolj razširjen je navaden regrat. Kot zanimivost lahko povemo, da je njegovo latinsko ime Taráxacum, dobil pa ga je od arabskega zdravnika Avicenne in pomeni ’kar se dobi v lekarni’. Regrat so že od nekdaj uporabljali mnogi drugi zdravilci, za zdravljenje različnih obolenj.
Nekoliko pazljivo z nabiranjem
Pri nabiranju regrata je dobro, da se izogibate cestnim površinam. Izogibajte se tudi površin, kjer se sprehaja veliko psov, predvsem v mestih in na obrobjih. Kar je morda manj znano, je dejstvo, da divji regrat odlično uspeva in raste na travnikih, ki so dobro pognojeni. Ker rumeno barvo dobi šele z značilnimi majskimi temperaturami (včasih tudi že aprila), je sedaj idealen čas, da se lotite nabiranja.
Zakladnica zdravja
Užitna je cela rastlina, tako nadzemni kot podzemni del, s tem, da prvi del nabiramo pred cvetenjem, cvetove pa v času cvetenja. Morda niste vedeli, a za najbolj zdrav del regrata velja korenina, ki jo izkopljemo še pred cvetenjem.
Zdravilen ali ne, regrat je vsekakor užiten in dober. Pripravljamo ga kot dodatek k jedem, največkrat pa ga uporabljamo v solatah na sto in en način. Recept za popolno regratovo solato najdete tukaj, če vas zanima zdravilen regratov sirup pa kliknite tukaj.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV