Če ste morda mislili, da čas za sajenje vrtnic ni pomemben, se motite. Pri vrtnicah je izrednega pomena, da jih posadimo ob pravem času, in vse zato, da bi lahko čim dlje uživali v njihovem vonju in cvetovih.
Vrtnice so med najstarejšimi rožami na Zemlji, podatki o njih pa segajo že pred 5000 let na Kitajsko, v Evropo pa je prišla v 18. stoletju. Najpogosteje so v grmičasti obliki, pri sajenju pa jih prodajajo v dveh oblikah – z golo korenino ali v loncih.
Sajenje pa bo odvisno od oblike, ki jo izberete pri nakupu. Tako morate med novembrom in marcem posaditi vrtnice, ki imajo gole korenine, tiste, ki pa so že v prsti, pa lahko na vrt presadite kadar koli v letu.
Mnogi menijo, da je najbolje saditi vrtnice z golimi koreninami pozimi ali zgodaj spomladi, da bi vrtnice dale čim boljši začetek (in ne jeseni ali na začetku zime). Prav tako je pomembno, da vrtnice sadite na dan, ko zemlja ni zmrznjena, pred sajenjem pa korenine namočite v vedro vode in jih pustite stati vsaj eno uro.
Če ste se odločili za presaditev vrtnic iz lonca, lahko to storite kadarkoli v letu, najbolje pa je v času mirovanja, torej ko ne cvetijo. To bo omogočilo boljše ukoreninjenje, zaradi česar bodo cvetovi bogatejši in lepši, sama rastlina pa bo veliko bolj odporna na škodljivce in različne bolezni. Torej najbolje, če jih sadimo pozno jeseni, pozimi ali zgodaj spomladi.
Strokovnjaki za vrtnice menijo tudi, da se je treba pri sajenju izogibati aprila in to preložiti na maj, ker imajo vrtnice takrat omejen koreninski sistem. Korenine v aprilu niso dovolj razvite, da bi se prst držala skupaj, zato, ko vrtnico vzamemo iz lonca, prst odpade in zlomi krhke korenine.
V mislih imejte tudi, da bodo vrtnice z golimi koreninami veliko hitreje vzpostavile močan koreninski sistem, sajenje pozimi ali zgodaj spomladi pa bo omogočilo, da se vrtnica okrepi pred aprilom. Prav tako potrebujejo manj zalivanja. Dobro jih je saditi v odcedna tla, bogata z organskimi snovmi.
Vedite, da imajo vrtnice radi sončno lego, vendar bo prišla prav tudi senca, a le popoldan, saj jih v nasprotnem primeru, če jih posadite v senčni prostor, pogosteje napadejo škodljivci. Gnojimo jih dvakrat letno – spomladi po obrezovanju, nato pa ob koncu glavnega cvetenja, ki je nekje konec junija.
V mislih imejte tudi, da mora biti sadilna jama dovolj globoka in široka, da med presajanjem ne poškodujemo koreni. Sama tla pa morajo dobro odcedna. Preden jih položite v luknjo, dodajte veliko komposta in drugih organskih snovi.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV