Dominvrt.si
Šipkova rja

Kako se znebiti pogoste bolezni vrtnic?

Dominvrt.si
07. 07. 2023 05.00
0

Šipkova rja je nevarna bolezen, ki je v preteklosti uničila številne sorte vrtnic, ker takrat še niso poznali učinkovitega sredstva proti tej bolezni. Najbolj občutljive na njo so podlage navadnega šipka, če je na občutljivo podlago cepljena sicer odporna vrsta, pa bo kljub odpornosti kmalu zbolela.

Ugotovili so, da so na šipkovo rjo (Phragmidium mucronatum) najbolj občutljive rdečecvetne čajevke, med najbolj odpornimi sortami pa so potomci vrste Rosa moschata in križanci iz skupine Kordesii.

Šipkova rja
Šipkova rja FOTO: Adobe Stock

Kako prepoznamo šipkovo rjo?

Gre za bolezen, ki jo prepoznamo po rumenkastih pegicah, ki se pojavijo na zgornji strani listov. Na spodnji strani listov pa opazimo oranžno rumene kupčke s sporami, ki do jeseni postanejo temnejše in postanejo skoraj črne. Napadeni listi se sušijo in zvijajo, dokler ne odpadejo. Ob močnem napadu bolezni je rastlina zelo hitro brez listov, zato je pomembno, da hitro ukrepate in liste poškropite. V nasprotnem primeru bo rastlina hirala in s časom propadla. 

Šipkova rja se vedno najprej pojavi na spodnjih listih, nato se širi proti vrhu. Naslednjo pomlad jo boste lahko opazili že na samih poganjkih, na katerih nastanejo blazinaste otekline s sporami, ki jih veter raznaša naokoli. Rja je zlasti nevarna za visokodebele vrtnice, ker se jim zlomijo stebla.

Bolezen se najbolj širi v hladnem vlažnem vremenu in pri temperaturi pod 21 stopinj Celzija.

Šipkova rja
Šipkova rja FOTO: Adobe Stock

Kako se znebiti šipkove rje?

Zatiranje bolezni je mehanično in kemično. Najprej morate pobrati vse napadene liste in jih zažgati ali zakopati. Proti rji se začnite borite že zgodaj spomladi, ko rastline še mirujejo. Strokovnjaki priporočajo, da jih takrat poškropite z bakrovim pripravkom, učinkovito orodje proti njej pa je tudi njivska preslica, ki vsebuje veliko kremena, ki izboljšuje kvaliteto rastlinskega tkiva, vendar je treba biti pri njeni uporabi v času rastne dobe previden, ker lahko osuši zemljo in rastline. V takšnem primeru jo uporabimo skupaj z vrbo in koprivo.

Kako pripraviti škropivo?

Rastline prelijemo z deževnico (ponavadi se uporablja en kilogram sveže ali 150 gramov posušene preslice na 10 litrov vode). Če jo namočimo v vodo že en dan prej, se njen učinek poveča. Namočeno preslico segrevamo, dokler se ne pričnejo tvoriti mehurčki, nato naj pokrito rahlo vre 40 minut. Izvleček ohladimo in filtriramo toliko časa, da dobimo raztopino, ki je podobna čaju. Nerazredčen izvleček lahko hranimo v temni steklenici v hladnem in temnem prostoru, več tednov. Nastal izvleček razredčimo z vodo v razmerju 1 : 5.

Z njo se borimo proti plesni, rji in cvetni gnilobi
Preberi še
Z njo se borimo proti plesni, rji in cvetni gnilobi
Kdaj je pravi čas za obrezovanje vrtnic?
Preberi še
Kdaj je pravi čas za obrezovanje vrtnic?
Te rastline si ne želite imeti doma
Preberi še
Te rastline si ne želite imeti doma

Vir: Vrtnice; Slavko Zgonec

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698