Od čudovitih živahno oranžnih monarhov do živahnih pikčastih lastovičarjev prav vsi nakazujejo na prihod pomladi in smo jih navadno na svojem vrtu veseli. Toda ali lahko dejansko škodijo našim rastlinam?
Medtem ko je večina metuljev koristnih, obstajajo tudi nekateri, ki lahko dejansko povzročijo veliko škode zelenjavnim pridelkom. Poglobimo se v podrobnosti in razčistimo razlike med obema in razjasnimo, kako opaziti metulja škodljivca na vašem vrtu.
Med metulji najdemo dva, ki sta za rastline škodljiva.
Metulji niso neposredno škodljivi za rastline, razen dveh. Glavna krivca za škodo sta kapusova sovka in repni belin. Praktično vsak vsak drugi metulj je tako rekoč neškodljiv.
Ali lahko gosenice metuljev ubijejo rastline?
Nekoliko presenetljivo je, da je večina gosenic, ki povzročajo škodo rastlinam, pravzaprav moljev in ne metuljev. Gosenice večine metuljev bodo lahko pojedle kakšen del zelenega lista, a večje škode ne bodo povzročile.
Na manjših vrtovih je priporočljivo ročno odstranjevanje
Če je vaš vrt dovolj majhen, se osredotočite na iskanje zelenkastih iztrebkov, nato pa poiščite še škodljivce in jih ročno poberite z rastlin.
Še bolje, poiščite majhna bela ali rumena jajčeca in jih odstranite, preden se gosenice izležejo. To seveda ni izvedljivo za velike vrtove, vendar se odlično obnese na manjših površinah.
Repni ali kapusov belin
Metulj kapusovega belina je izjema, ki potrjuje pravilo, da so metulji načeloma neškodljivi. Gre za pravega metulja, ki v fazi gosenice zelenjavi lahko povzroči veliko škodo. Ti belokrili metulji odlagajo jajčeca, iz katerih se izležejo izjemno požrešne gosenice, ki škodo povzročajo predvsem na kapusnicah, torej zelju, ohrovtu, brokoliju, redkvi, kolerabi, cvetači in tudi nekaterih trajnicah te skupine.
Prepoznavanje metulja kapusovega belina
Če želite prepoznati metulja kapusovega in repnega belina, bodite pozorni na vse bele metulje okoli svojega vrta. Ali pristajajo ali 'lebdijo' v bližini omenjenih rastlin? Ali imajo katero od naslednjih lastnosti?
Velikost od 4 do 6 cm
- bela do srebrnkasta krila s sivimi konicami kril (spodnja stran prednjih kril je lahko svetlo rumena ali bledo zelena)
- izstopajoče tipalke z majhnimi kroglicami na konicah
- samci imajo eno črno piko na sredini prednjega krila, samice imajo dve črni piki
- gosenice so bledo zelene do modrikaste s številnimi črnimi pikami, dlakami in rumeno črto po hrbtu
- gosenice visijo na spodnji strani listov
- iztrebki gosenice so modrikasto zeleni in se nahajajo na listih ali v sredici zelja
Kapusova sovka
Kapusove sovke in njihove gosenice škodo povzročajo na enak način kot gosenice kapusovega belina. Gosenice so sprva zelene, nato pa postajajo vedno temnejše. Odrasla žival je lisasto rjava.
Škodljivci svoja belkasta jajčeca odlagajo pod liste kapusnic na enak način kot kapusov metulj. Ko se izležejo, so tudi te gosenice zelo požrešne in pojedo vse, kar jim pride naproti.
Prepoznavanje kapusove sovke:
- 2 do 5 cm velika sivkasto rjava ali črna vešča
- zadnja krila so temnejša od sprednjih
- ko pristane, krila ostanejo odprta
- aktivna zvečer ali ponoči
- kosmata belkasto rjava jajčeca
- gosenice so zeleno-rjave
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV