Rjavi ali beli, trsni ali kokosov, kristalni ali v prahu, sladkor poznamo v različnih oblikah in različicah. Primarno ga uporabljamo za sladkanje hrane in pijače, uporablja pa se tudi v kozmetiki, farmaciji in celo v gradbeništvu. Ta precej vsakdanja sestavina, ki je danes cenovno zelo dostopna, pa ima še eno koristno uporabo – je namreč vsestranski pomočnik pri vrtnarjenju. Poglejmo, kje vse je priporočljivo dodajati sladkor.

Sladkorna voda za umirajoče rastline
Zalivanje s sladko vodo je le eden izmed načinov uporabe sladkorja na vrtu.
Sladkorna voda je lahko čudovita spodbuda za nekatere rastline, vendar le pod določenimi pogoji. Medtem ko lahko umirajočim rastlinam priskrbi dodatna hranila, po drugi strani nikakor ni primerna za vsakodnevno zalivanje.
Voda z raztopljenim sladkorjem lahko povzroči škodo rastlinam, ki sicer zdravo rastejo, saj spremeni način, kako njihove korenine absorbirajo vlago in hranila. Na ta način onemogoči pridobivanje pravih hranil iz zemlje in rastlino ubije, namesto da bi ji pomagala.
Rastline ne presnavljajo sladkorja kot ljudje. Sladkor – glukoza, ki ga proizvajajo, ima drugačno sestavo kot polisaharidi našega sladkorja, kupljenega v trgovini. Ta lahko ustvari blokado v koreninah, ki povzroči, da zdrava rastlina začne gniti in sčasoma oveni.
Kdaj lahko sladkorna voda koristi rastlinam?
Sladkor lahko v razredčeni obliki kratkoročno pomaga pri odmiranju rastlin, tako da rahlo poveča naravno prisotne sladkorje v rastlini. Dodajanje sladkorja lahko pomaga tudi pri spodbujanju mikrobne aktivnosti v tleh za hitro podporo umirajoči rastlini.
Sladkor na vrt privablja opraševalce

Mnogi leteči obiskovalci vrtov uživajo v okusu saharoze, ker je lahko prebavljiva in hitro sprosti svojo energijo. Kolibriji se hranijo z nektarji, ki jih proizvajajo rože, vendar bodo prav tako veseli tudi sladkorja, kar velja tudi za čebele in metulje. Spomladi, ko cvetenje še ni tako intenzivno, lahko na ta način privabimo najrazličnejše koristne opraševalce, tudi metulje.
Za hranjenje metuljev raztopite en del sladkorja v štirih delih vode in skodelico z raztopino postavite na vrt. Ker je sirup nagnjen k fermentaciji, ga čez nekaj dni oz. po potrebi zamenjajte s svežim. Kar zadeva čebele, imajo te raje bolj koncentriran sirup, zato zanje pripravite sirup iz vode in sladkorja v enakem razmerju.
S sladkorjem se lahko znebite nadležnega plevela
Plevel je nadloga vsakega lastnika vrta. Ne le, da rastlinam jemlje vodo in hranila, prikrajša jih tudi za sončno svetlobo in zadržuje škodljivce. Čeprav ga lahko vedno izpulite ročno, je takšen način zamuden, rešitev pa le kratkoročna. Tu so še herbicidi, ki predstavljajo tveganje za vaše zdravje in so lahko smrtonosni za druge rastline. Sladkor je po drugi strani popolnoma neškodljiv za človeka, hkrati pa neusmiljen do plevela na vašem vrtu, saj tla osiromaši dušika, v tleh pa pusti le malo hranil za nezaželene rastline.
Iz omenjenega razloga je sladkor učinkovito sredstvo proti dušiku lačnim sortam plevela. Potresite skodelico kristalnega sladkorja okoli korenin invazivnega plevela, pri čemer pazite, da se izognete tistim, ki jih ne želite uničiti. Izogibajte se zalivanju zemlje, dokler plevel še raste. Ko ta odmre, pa sladkor odstranite skupaj z obdelano zemljo.

Sladkor za boljši kompost
Dober vrtnar pozna vrednost domačega komposta. Gre za več kot le metanje ostankov hrane na kup, z namenom, da bi se ti razgradili. Proces, za katerega so nujno potrebne bakterije, ki organsko plast spremenijo v hranila za rastline. Ker potrebujejo energijo za razkrajanje, glukoza in fruktoza v ostankih pogosto nista dovolj za vzdrževanje njihovega intenzivnega dela. Ko jim zmanjka hrane, se delo upočasni, kar pomeni, da potrebujete aktivator komposta – tu pa nastopi sladkor.
Sladkor pospeši proces kompostiranja in poveča temperaturo v zabojniku. Ta dodatna toplota pomaga izsušiti preveč moker del komposta. Morebitni ostanki sladkorja pa bodo prav tako razpadli v kompost. Čeprav je sladkor dober aktivator komposta, z njim ne pretiravajte. Preveč sladkega bi namreč lahko pritegnilo škodljivce, česar seveda ne želite.


Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV