Slinarica spada v družino Cercopidae, ki obsega približno 23.000 vrst hroščev.
Odlična sposobnost in iznajdljivost slinarice, ki okoli sebe ustvari penast ovoj, je razlog, da se marsikdo prestraši, ko jo zagleda na svoji rastlini. A naj vas pomirimo, v resnici tisti kupček pene ni nevaren niti za vas niti za rastlino.
Čeprav ima slinarica dobre sposobnosti skrivanja, je težko spregledati njeno prisotnost na vrtu. Bela pena namreč ostane vidna tudi več tednov. Ugotoviti, ali je to povzročila bolezen ali žuželka pa je lahko begajoče.
Kaj sploh je v resnici bela pena slinarice?
Pena je pravzaprav izloček slinarice. Ne gre torej za izpljunek, ampak je bela pena pravzaprav izloček iz zadka žuželke, ki ga pravkar izležena žuželka s premikanjem svojega telesa spremeni v peno. Ko se enkrat začnejo tvoriti mehurčki, si z zadnjimi nogami pomaga pri prekrivanju lastnega telesa s to snovjo. Ta postopek služi več namenom. Poleg tega, da jo ščiti pred plenilci, pomaga tudi pri vzdrževanju telesne temperature, saj deluje kot nekakšna izolacija. Nenazadnje pa preprečuje tudi njeno dehidracijo, saj zadržuje vodo.
Razvojni krog slinarice
Odrasla žuželka jajčeca izleže pozno poleti in jih pusti prezimiti na rastlinskih ostankih. Jajčeca se izležejo zgodaj spomladi in gredo preden odrastejo skozi pet stopenj. Ko se nimfe zgodaj spomladi izležejo, se sprva pritrdijo na rastlino in se začnejo hraniti. Na tej točki so zelene in nimajo kril, znotraj penastega ovoja pa so praktično nevidne.
Odraslo stopnjo dosežejo v petih do osmih tednih. Nato se preselijo na bližnje travnate površine, pašnike ali območja s širokolistnim plevelom.
Samice se vrnejo septembra ali oktobra in v rastlinske ostanke ali v liste in stebla odložijo grozde jajčec. Razmnoževanje poteka enkrat letno.
Nadzor škodljivcev
Čeprav se ličinke v začetnem stadiju prehranjujejo z rastlinskimi sokovi, je škoda minimalna, populacije pa so običajno majhne, in na rastlini ostanejo zelo kratek čas, zato pesticidi niso potrebni. Močno pihanje ali škropljenje s cevjo bi moralo zadostovati, da se jih znebite.
Slinarica se najpogosteje naseli na grmih brina in borovcih, poleg tega pa tudi na jagodah, stročnicah, okrasnih travah in različnih rožah.
Konec aprila ali v začetku maja vsaka dva tedna preverite, ali se na rastlini pojavlja morebitna pena. Ko rastline rastejo preverjajte spodnjo stran mladih listov. V skrajnih primerih lahko povzročijo zastoj v rasti in oslabijo rastline ali zmanjšajo donos.
Če je prisotna prevelika populacija, lahko zaradi hranjenja listi izgubijo svojo obliko.
Če bi prišlo do hude okužbe, jeseni odstranite rastlinske ostanke ročno. Pesticidi niso učinkoviti proti slinarici, saj so ličinke znotraj svojega ovoja zaščitene pred kakršnimi koli pesticidi.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV