Da bi poprovkam zagotovili najboljšo oskrbo, je pomembno vedeti, od kod prihajajo. Njihovo naravno okolje so tropski in subtropski predeli po vsem svetu, najpogosteje jih najdemo v Severni in Južni Ameriki. Glede na njihovo domovino je torej jasno, da so zelo občutljive na mraz in zmrzal ter ne marajo prepiha in da potrebujejo veliko vlage. Mnogi poprovko v dobri veri, da ji bodo zagotovili dovolj vlage, občasno poškropijo tudi po listih, vendar vam to močno odsvetujemo, ker so listi precej dovzetni za gnitje.
![Watermelon peperomia](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Oct2022/72bc2f4fb36d76958284_62839714.jpg?v=db90)
Koliko sončne svetlobe potrebuje poprovka?
Za optimalno količino svetlobe jo postavite na zelo svetlo, a senčno mesto, kjer bo skozi ves dan prejemala posredno sončno svetlobo. Z izpostavljanjem visokim temperaturam v kombinaciji z direktnimi sončnimi žarki ji nikakor ne boste naredili usluge, saj lahko pride do opeklin listov. Nekatere vrste so sicer bolj odporne na svetlobo kot druge. Če imate pisano peperomijo, jo postavite na svetlo in sončno mesto, da bo ohranila svoje edinstvene barvne vzorce.
Kljub opozorilu o negativnih posledicah izpostavljenosti soncu pa peperomije ne bodo dobro uspevale pri slabi svetlobi, saj listi potrebujejo dovolj sonca, da ohranijo svojo sijočo, živo zeleno barvo.
Če ji začnejo odpadati listi, je to znak ...
Poprovka je dovzetna za nekatere bolezni, med katerimi so najpogostejše prav odpadanje listov, gnitje in pojavljanje rjavih lis na konicah listov. Za izgubo listov je največkrat krivo pomanjkanje vode ali pa prehladen zrak v prostoru. Rjave obrobe na listih so prav tako lahko posledica spremembe temperature v prostoru in sčasoma vodijo k propadu listov. Temu se lahko izognete tako, da jo postavite na toplo mesto, kjer bo zaščitena pred prepihom.
![Smaragdna peperomia](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Oct2022/ff921e173b89a144c84d_62839713.jpg?v=d1f4)
Zakaj listi in stebla peperomije začnejo gniti?
Razlog za gnitje je prevelika količina vode, zlasti v zimskih mesecih, ko je rastlina v stanju mirovanja in potrebuje manj vlage kot v toplejšem delu leta. V tem primeru najprej preverite korenine – če so te potemnele in zmehčane na otip, so najverjetneje že zgnile in je rastlina odmrla. Če presodite, da je za rastlino še upanje, odmrle dele korenin porežite, prav tako pa odstranite tudi gnila stebla in liste ter rastlino presadite v svežo zemljo, ki seveda ne sme biti premokra. Situacijo je mogoče popraviti tudi tako, da rastlino izvlečete iz lonca in za nekaj dni postavite na toplo in sončno mesto, kjer se lahko posuši.
![Pisana magnolijelistna poprovka](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Oct2022/f9cbc90c3582252685ad_62839715.jpg?v=db90)
Listi 'watermelon peperomije' so na las podobni lubenici
Obstaja na stotine različnih vrst poprovk, mnoge izmed njih pa poleg njihovega naravnega habitata najdemo tudi v stanovanjih. Najbolj priljubljene pri nas so tri:
Peperomija watermelon: Ime je dobila po svojih listih, ki po videzu spominjajo na zeleno lupino lubenice. Primerna je tako za sajenje na zunanjih površinah kot v notranjih prostorih.
Smaragdna poprovka: Njena estetska vrednost je v svetlečih zelenih listih, na katerih so enakomerno razporejene dolge ravne žile.
Pisana magnolijelistna poprovka: Sobna rastlina z nekoliko odebeljenimi zelenimi listi in rdečimi stebli je primerna tako za viseče lončke kot za tiste na trdnih tleh. Poleg stebla so lahko nekoliko rdeče obarvani tudi listi, ni pa nujno.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV