Januar je znan kot eden najbolj depresivnih mesecev v letu. Tretji ponedeljek v januarju je celo razglašen za najbolj depresiven dan v letu. Da bi se počutili bolje, si lahko pomagamo tudi z nekaterimi sobnimi rastlinami.
Aloe Vera
Gre za sukulento, ki od nas ne terja veliko dela. Uspeva v nezahtevnih pogojih, gel v njenih listih pa je zdravilen in z njim si lahko pomagamo pri ranah, vrezninah, apliciramo ga lahko na kožo … deluje antibakterijsko in nasploh blagodejno, tudi v primeru opeklin, koristna je tudi uporaba za vse, ki imajo mozoljavo, aknasto kožo.
Več o uporabi aloe vere najdete TUKAJ.
Navadna melisa
Ta rastlina je zaradi svežega limonastega vonja znana tudi kot limonasta meta ali citronska melisa. Uživanje pozitivno vpliva na kognitivne sposobnosti, zmanjšuje stres in anksioznost. Lahko uporabljate njeno eterično olje, ki deluje pomirjujoče, lahko si iz svežih (ali posušenih) listov pripravite čaj, dodate v koktajl, smoothie, dodate v putpuri, nekaj listkov primešate solati, juham … vsemu, k čemur se lepo poda aroma po limoni.
Sivka
Če vas daje nespečnost, ste vznemirjeni, pod stresom, si lahko pomagate s sivko. Omislite si svežo ali posušeno, lahko uporabite tudi eterično olje. Uspeva tudi v notranjih prostorih, a potrebuje dovolj prostora. Postavite jo blizu vira naravne svetlobe in na mesto, kjer bo imela dotok svežega zraka.
Če imate svežo rastlino, se sklonite nadnjo, rahlo podrgnite po rastlini in večkrat globoko vdahnite pred spanjem, da se naužijete njene arome. Lahko si pripravite klasične inhalacije ali uporabite eterično olje v difuzorju, ki bo aromo počasi sproščal v zrak. Posušena sivka je odlična za putpuri, če imate pa recimo vzglavnik, polnjen z luščinami pire ali ajde, lahko dodate tudi sivko.
Čili
Čiliji so simpatični že za samo poživitev prostora, saj so prav simpatičnega videza in dodajo nekaj barvitosti prostoru, poleg tega pa je čili tudi zelo zdrav. Poln je antioksidantov in vitamina C (celo več kot pomaranče!). Kako pekoč je, je odvisno od vrste, sicer pa deluje – ironično – tako, da sprošča bolečino. Pomaga pri revmatoidnem artritisu, osteoartritisu, nevropatskih bolečinah in celo pri psoriazi (luskavici). Pomagal naj bi tudi izboljšati delovanje prebavnega trakta in pri kurjenju maščob.
Ko vam enkrat zrastejo plodovi, jih oberite. Lahko jih uporabite sveže, jih posušite ali zamrznete. Dodajte jih jedem pri kuhi, juham, omakam, prelivom … Po rokovanju s čiliji si obvezno temeljito umijte roke, da si pekoče sestavine ne boste prenesli recimo v oči.
Meta
Meta je nepogrešljiva v vsaki kuhinji. Blagodejno deluje na dihala, pomaga pri težavah z želodcem, napenjanjem in prebavo nasploh. Uporabljate lahko eterično olje recimo za inhalacije, nekaj kapljic ga lahko v grelni sezoni kanete v posodico z vodo in jo položite na radiator, da počasi izhlapeva. Svežo ali posušeno lahko dodate jedem, solati, pripravite čaj ali nekaj listkov prelijete s hladno vodo, pustite preko noči, po možnosti dodate nekaj limone in imate naslednji dan pripravljeno zares osvežilno pijačo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV