Jan Robin, ljubiteljski botanik, ima za vas nekaj nasvetov, da bodo sobne rastline lažje preživele zimo.
ZALIVANJE in ROSENJE
Zaradi centralnega ogrevanje je izhlapevanje vode v posodah z rastlinami hitrejše, zato nikakor ne pretiravajte s temperaturami centralnega ogrevanja. V zimskem času rastline mirujejo, zato jih zalivajte manj. Nikakor ne dopustite, da bi voda v okrasnih loncih stala. Pri tem pa ne pozabite na redno rosenje. Za dodatno vlaženje zraka postavite na radiatorje posodice z vodo, ki bodo dodatno vlažile vaš prostor.
ODSTRANJEVANJE ODMRLIH LISTOV
Redno odstranjevanje rjavih odmrlih listov je silno pomembno, saj s tem preprečimo, da bi se na njih razvile druge bolezni in bi s tem dodatno ogrozili naše zdrave sobne rastline.
ZAGOTOVITE RASTLINAM DOVOLJ SVETLOBE
V zimskem času je manj dnevne svetlobe, zato pomagajte rastlinam, da kljub sivim in oblačnim dnevom pridejo do dovolj svetlobe. Če greste za več dni od doma, rastline nujno postavite bližje oknom, odgrnite zavese in jim tako zagotovite več svetlobe.
SKRB ZA ZEMLJO
Sobnih rastlin v zimskem času ne presajamo. Je pa potrebno skrbeti, da je zemlja na površini loncev dovolj prezračena, zato jo občasno z leseno palčko ali s prstom prezračimo. Vsake toliko lahko rastlinam tudi dodamo pest ali dve sveže zemlje.
KOPEL
Verjetno se vam zdi čudno, vendar tako kot kopel dobro dene ljudem, tako dobro dene tudi našim rastlinam. Sem prepričan, da bo to potrdila tudi vaša babica, ki verjetno še vedno enkrat tedensko postavi svoje rastline v kad in jih namaka. S tem dosežemo, da rastline očistimo vsega prahu, ki se nabere na listih. Prah namreč zaustavi proces fotosinteze.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV