Izberite pravo rastlino
Ne glede na to, kako močno si prizadevate, na Aljaski ne morete vzgojiti pomarančevca. Nekatere rastline v vašem domu ne morejo uspevati in zato niste prav nič krivi vi, ampak je rastlina preprosto neprilagojena na življenjske razmere v vašem domu. Vrtnarji ali cvetličarji vam bodo gotovo znali svetovati, katere rastline so tiste, ki jih glede na svetlobo, temperaturo prostora in druge značilnosti lahko postavite v prostore vašega doma. Četudi vas privlači eksotična rastlina, se ne pustite zmesti in raje izberite tisto, ki je prilagojena na razmere pri nas.
Sobna rastlina potrebuje svetlobo
Rastline za svojo rast in delovanje potrebujejo svetlobo. Vendar pozor, tudi preveč svetlobe je lahko enako slabo kot premalo. Večina rastlin z neposredno izpostavljenostjo sončni svetlobi začne izgubljati liste in se sčasoma posuši. Ob nakupu rastline je torej vedno dobro preveriti, ali jo je pametno postaviti v senco, polsenco ali pa je ena izmed tistih, ki ljubijo sončno svetlobo in jo bomo morda res postavili kar na okensko polico, kjer bo najlepše uspevala.
Sprememba okolja je lahko usodna
Rastline se izredno počasi prilagajajo na novo okolje in so izredno občutljive na spremembo prostora. Sobna rastlina, ki odlično uspeva v določenem prostoru, zelo verjetno ne bo enako dobro uspevala, če jo bomo postavili na drugo višino, v drug prostor ali celi drugo stanovanje, četudi bi vsi ostali pogoji ostali nespremenjeni. Ko prinesete novo rastlino v svoj dom, ji določite stalno mesto, kjer naj, če je le mogoče, tudi ostane.
Izberite pravi lonček
Če izberete pravo velikost posode za rastlino, ji boste pomagali rasti v pravo smer. Rastlina je živo bitje in kot taka torej za svojo rast potrebuje dovolj prostora. V nasprotnem primeru, ko ima lončnica premalo prostora, se bo njena rast upočasnila, korenine se bodo vezale na lonec in zemlja se bo hitro izsušila. Še preden se to zgodi, je čas, da svoji sobni rastlini zagotovite več življenjskega prostora.
Preveč vode lahko škodi
Najpogostejša napaka začetnikov, ki pa jim je nikakor ne gre zameriti, je zagotovo preveč zalivanja. Nekatere rastline, kot so sukulente, potrebujejo vodo le enkrat na mesec. Sobne palme so prav tako ene izmed tistih, ki imajo rade čim bolj suha tla. Izogibajte se pretiranemu zalivanju, še posebej v zimskih mesecih. Vedno zalivajte le zemljo, voda pa naj bo sobne temperature, saj lahko v nasprotnem primeru zaradi temperaturnega šoka poškodujemo korenine.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV