Instagram je popoln prostor za vse ljubitelje lepega, saj tam najdemo navdih za čudovite modne kombinacije, dekoracijo doma in še mnogo drugega. Marsikdo pa se na tem mestu rad pohvali tudi s kakšno svojo sobno rastlino, ki, če je dovolj posebna, prevzame splet – in to se je pred kratim zgodilo z redko sukulento 'Brazilian Edelweiss'.
Ena bolj opaznih sobnih rastlin v zadnjem času je 'Brazilian Edelweiss', ki pritegne pozornost z mehkimi listi, ki spominjajo na plišasto odejo. Gre za nekoliko nenavadno rastlino, ki je zelo hvaležna za vzdrževanje in se odlično poda v vsak interier, njena domovina pa je Brazilija.
Videz
Sinningia leucotricha je privlačna sočnica z velikim zaobljenim gomoljem, iz katerega izhaja nekaj kratkih enoletnih stebel, na katerih zrastejo majhni mehki listi, običajno v skupinah po štiri. Gomolj v premeru lahko doseže tudi do 30 centimetrov. Srebrnkasti listi zrastejo do 15 centimetrov v dolžino in 10 centimetrov v širino, pojavijo pa se večinoma pozno spomladi in zgodaj poleti. Cvetovi so rdeči, cevasti in zrastejo iz cvetnega stebla.
Ko rastlina odcveti, odvrže tudi liste in nato za nekaj časa preide v krajšo fazo mirovanja, preden spet začne rasti.
Čeprav raste razmeroma počasi ima dobro sposobnost prilagajanja različnim okoljem in se na videz ne spreminja veliko, tudi če včasih za kakšen mesec pozabimo nanjo.
Prst in zalivanje
Kot večina sukulent ima tudi 'Brazilian Edelweiss' rada vlažna tla, vendar pazite, da je ne zalijete preveč, saj lahko pride do gnitja korenin, če se le-te namakajo v vodi. Bolj kot kratkotrajna suša, rastlino namreč prizadene pretirana vlaga. Kljub temu naj bo v času aktivne rasti zemlja ves čas rahlo vlažna, medtem ko lahko v fazi mirovanja zalivanje zmanjšate na minimum. Pri zalivanju bodite pozorni na to, da nikoli ne zmočite listov, ampak vedno samo prst ter da voda ni prehladna. Najbolj ji ustreza kisla do nevtralna peščena ilovica.
Svetloba
Sinningia leucotricha je senčna rastlina. Glede svetlobe ima precej podobne zahteve kot afriška vijolica. Rada je v polsenci ali na blagi, indirektni svetlobi. Najbolj ji ustreza jutranja ali mehka, pozno popoldanska svetloba, kar pomeni, da je najbolj optimalno, če jo postavite na okno, obrnjeno proti vzhodu, ali rahlo zasenčeno na zahodu ali severu. Vsekakor se izogibajte neposrednemu soncu v ostrih urah dneva in poleti, ko je sonce najmočnejše.