Afriške vijolice prepoznamo po temno zelenih mehkih poraščenih listih in barvnih cvetovih, ki se bohotijo nad njimi. Afriška vijolica je ena najbolj priljubljenih sobnih rastlin na svetu in to ne brez razloga. Ta nizko rastoča cvetlica cveti večkrat na leto in je na voljo v številnih oblikah in barvah listov.
Sicer nekoliko neupravičeno slovi kot ena težjih rastlin za vzgojo, a naj vas to ne odvrne. Če upoštevate nekaj preprostih pravil, bo afriška vijolica v zaprtem prostoru prav lepo uspevala. Z malo izkušenj je mogoče ohraniti to počasi rastočo rastlino cvetočo skoraj vse leto in jo vzgojiti do velikosti premera približno 20 centimetrov.
Kakšni so ustrezni pogoji za afriško vijolico?
Afriške vijolice bodo uspevale v svetlem, toplem in vlažnem prostoru. Pazite, da listi ne pridejo v stik z vodo, saj lahko ta na njih pusti rjave lise. Da spodbudite boljšo rast, sproti odstranjujte odmrle cvetove in liste. Redno preverjajte tudi vlažnost tal. Naj vam neuspeh ne pokvari veselja – četudi vijolica utrpi škodo, ni nujno vse izgubljeno. Zanjo poiščite bolj ustrezno mesto, preverite, ali ima dovolj vode in svetlobe ter poskusite ponovno.
Zagotovite ji veliko posredne svetlobe
Afriška vijolica se dobro obnese na močni in neposredni sončni svetlobi. Pridelovalci jih zato pogosto gojijo pod fluorescentnimi lučmi, nameščenimi 12 do 15 centimetrov nad listi, vendar bo v večini domov zadostovalo svetlo mesto ob oknu z zavesami. Če začnejo listi postajati svetlo zeleni, vaša rastlina dobiva preveč svetlobe, medtem ko tanki in bolj temno zeleni listi kažejo na premalo svetlobe. Pomanjkanje svetlobe se kaže tudi v pretirani rasti v višino.
Kako vzpodbudimo rast cvetov?
Ta rastlina rada pokaže svoje čudovite cvetove in če zanjo pravilno skrbite, lahko cveti skozi vse leto. Zagotovite ji primerno svetlobo, vodo, vlago, dovolj bogato zemljo, zaščitite jo pred škodljivci in boleznimi in imeli boste srečno ter zdravo rastlino. Afriške vijolice se počutijo udobno tudi v nekoliko manjšem loncu, vendar ne do te mere, da bi ta utesnjeval korenine. Ko vijolica odcveti, ne pozabite odstraniti odmrlih cvetov, saj boste tako spodbudili rastlino k še bolj bujnemu cvetenju.
Poskrbite za dobro drenažo
Za afriške vijolice je bistvena dobra odcedna mešanica za lončenje. Slaba drenaža lahko povzroči gnitje korenin, pri čemer začnejo odpadati listi. Vijolice nikoli ne pustimo namakati v vodi.
Tla naj bodo ves čas rahlo vlažna
Tla zalivajte s toplo vodo in vzdržujte ves čas rahlo vlažna. Ne dovolite, da voda pride v stik z listi rastline, saj lahko na njih hitro povzroči rjve lise. Zalivajte od spodaj ali med zalivanjem potisnite tulec zalivalke v zemljo.
Temperatura in vlažnost
Afriške vijolice imajo rade toplo in vlažno okolje, najbolje uspevajo pri okoli 20 stopinjah Celzija. Ne dovolite, da temperatura pade pod 15 stopinj Celzija. Po svojih najboljših močeh poskrbite tudi, da rastlina ne bo izpostavljena prepihu.
Kako pogosto moramo gnojiti vijolico?
Spomladi in poleti vsak drugi teden svojo rastlino hranite s specializiranim gnojilom za vijolice. Za količino, ki jo morate uporabiti, sledite navodilom na etiketi izdelka. Gnojenju v času, ko rastlina miruje, torej pozimi, se izogibajte.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV