Kaj je bambus sreče?
Čeprav je rastlina prav zares videti kot bambus in tudi raste tako hitro, je bližje sočnicam ali sukulentam kot pravemu bambusu. V šestih mesecih lahko zraste tudi več kot trideset centimetrov. Če jo imate doma ali razmišljate o njej, pa morate vedeti tudi, da je za hišne ljubljenčke strupena.
Po kitajski tradiciji je 'sreča' srečnega bambusa povezana s tem, koliko stebel ima. Dvojno steblo predstavlja ljubezen, tri stebla so za srečo, bogastvo in dolgo življenje, medtem ko pet stebel pomeni ravnovesje, mir in harmonijo v življenju. Najti je mogoče celo rastlino z dvajsetimi stebli, ki prinaša močan blagoslov.
Bambus sreče je praktično neuničljiv
Bambus sreče slovi kot skoraj neuničljiva rastlina, zaradi česar je idealen za začetnike v svetu sobnih rastlin in tiste, ki občasno pozabijo na zalivanje. Vseeno mu boste morali zagotoviti pravo količino svetlobe in ustrezno zemljo.
Svetloba
Ko gre za svetlobo, ima srečni bambus rad močno, filtrirano sončno svetlobo, kakršno najdemo pod krošnjami deževnega gozda. Izogibajte se neposredni sončni svetlobi, saj lahko opeče liste. Bambus sreče bolje prenaša premalo svetlobe kot preveč. Če se rastlina začne raztezati ali zelena barva zbledi, ji zagotovite več svetlobe. Občasno ga lahko obrnete, da svetloba enakomerno doseže celotno rastlino.
Prst
Bambus sreče gojite v dobro odcedni, bogati zemlji za lončnice. Tla morajo biti vlažna, vendar ne razmočena. Njegova posebnost je, da dobro uspeva tudi, če ga preprosto postavimo v vazo z vodo.
Rastline, gojene v vodi, hranite vsak drugi mesec z zelo šibkim tekočim gnojilom. Zdrave korenine bambusa so rdeče, zato naj vas ne skrbi, če vidite rdeče korenine, ki plavajo v stekleni vazi.
Voda
Ta sobna rastlina je zelo občutljiva na klor in druge kemikalije, ki so običajno prisotne v vodi iz pipe. Če imate zelo trdo vodo z visoko vsebnostjo mineralov, ta ni primerna za gojenje bambusa. Zaradi tega je dobro, da svoj bambus sreče zalivate samo z ustekleničeno ali destilirano vodo ali pa postano vodo iz pipe.
Če raste neposredno v vodi, jo zamenjajte enkrat tedensko, da preprečite razvoj bolezni in neprijetnih vonjav. Poskrbite, da bo voda v vazi vedno popolnoma prekrila korenine. Vsakih dva do sedem dni po potrebi dolijte vodo.
Temperatura in vlažnost
Kot pričakovano, je bambus sreče prilagojen na toplejše temperature, ki se gibljejo med 18 in 33 stopinjami Celzija. Izogibajte se postavljanju rastline blizu prepiha, ne glede na to ali je zrak vroč ali mrzel, pod klimatsko napravo ali ob odprto okno. Povprečna vlažnost v večini domov je primerna za gojenje te rastline, zato se ne obremenjujte s povečanjem ravni vlažnosti v vašem domu.
Pogoste težave z bambusom sreče
Čeprav je bambus sreče trdoživa rastlina, ga lahko doletijo določene težave. Težave s to rastlino so običajno povezane s kakovostjo vode, ki se uporablja za gojenje in vzdrževanje rastline. Če skrbno spremljate menjavo vode in zalivate ravno prav pogosto, je manjša verjetnost za črne korenine, rjavenje konic listov, razvoj alg in gnitje stebla.
Pogosti škodljivci
Srečni bambus je dovzeten za podobne težave z žuželkami kot druge sobne tropske rastline. Ena možnost je, da jih odstranite ročno, ali pa uporabite enako sredstvo, kot bi ga uporabili za katero koli drugo sobno rastlino. Pazite na mokaste stenice, zelene listne uši in pajkove pršice.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV