Najpogostejša sorta flamingovca je 'Anthurium andreanum', ki ima liste v obliki srca in sijoče cvetove v različnih barvah. Ti so najpogosteje rdeče, roza ali bele barve, čeprav lahko najdemo tudi odtenke zelene, rumene, bordo, lila in celo dvobarvne ali pikčaste.
Cvetoče sorte so značilne po svojih barvitih voščenih nepravih cvetovih v obliki srca in 'peclju' na sredini. Druge sorte imajo liste z velikimi in globokimi žilami. Večina izmed njih je plezalk, vsi pa potrebujejo visoko vlažnost in toploto, da uspevajo. Življenjska doba je običajno približno 5 let v zaprtih prostorih, v kolikor so ugodni pogoji. Prav vse sorte flamingovca so strupene za ljudi in hišne ljubljenčke.
Cvet flamingovca je v resnici njegov list
Deli rastline, za katere bi lahko sklepali, da so cvetovi, so pravzaprav le živo obarvani listi, ki imajo v naravi funkcijo privabljanja žuželk. Pravi cvet oz. socvetje je pravzaprav osrednji 'štrleči' del, sestavljen iz številnih drobnih cvetov. Cvetovi se pojavljajo občasno skozi vse leto in trajajo od šest do osem tednov, z vmesnim obdobjem počitka, ki lahko traja do treh mesecev.
Flamingovec raste razmeroma počasi, kar je odvisno tudi od tega, koliko svetlobe prejme.
Ta sobna rastlina najbolje uspeva pri močni, indirektni svetlobi, ne mara pa neposredne sončne svetlobe, še posebno v vročih mesecih. Pozimi, ko sonce ni tako močno in je svetlobe na splošno manj, je sicer kakšen neposreden sončni žarek povsem dobrodošel.
Flamingovec je tropska rastlina, zato bo posnemanje pogojev, ki jih ima v svojem naravnem okolju, dalo najboljše možnosti za uspeh.
V naravi flamingovec običajno raste v okolju s temperaturo okoli 15 stopinj Celzija ali raje kakšno stopinjo več. Če temperature padejo pod to raven, je to za rastlino neugodno, vse, kar je pod 7 stopinj Celzija, pa je zanjo že resno ogrožajoče.
Za flamingovec je idealna vlažna in bogata zemlja
Flamingovec v lončku ima rad bogato, a dobro odcedno zemljo, ki mora biti rahlo vlažna, vendar ne mokra. Substrat, prilagojen za orhideje, z nekaj pesti peska in nekaj pesti šotnega mahu bo ustvaril najbolj idealno mešanico.
Mnogi flamingovci so v naravnem okolju epifiti, kar pomeni, da rastejo na drugih rastlinah namesto v zemlji, vendar pa bodo kot sobne rastline prav lepo uspevali tudi v lončkih.
Flamingovec je vajen rasti v vročem in vlažnem podnebju
Tla naj bodo ves čas rahlo vlažna in nikoli ne dovolite, da se popolnoma izsušijo. Cvetlični lonec lahko postavite na pladenj, v katerega nalijete vodo in vanj postavite nekaj kamnov. Tako bo odvečna voda lahko odtekala, hkrati pa ustvarjala vlažno okolje okoli rastline. Pred ponovnim zalivanjem pustite, da se zgornji del zemlje posuši na dotik, kar je v notranjem prostoru verjetno enkrat tedensko – v vročih dneh pa nekoliko pogosteje.
Če se vam pogosto zgodi, da sobne rastline zalijete preveč, potem izberite lonec iz terakote, ki omogoča, da voda hitro odteče iz posode. Plastika ali keramika na drugi strani bolje zadržujeta vlago. Ne glede na vaše navade zalivanja potrebujete posodo z drenažnimi luknjami.
V suhem podnebju ali v suhih zimskih mesecih rastlino vsak dan orosite, da ohranite visoko vlažnost tudi na nadzemnih delih rastline, kot so listi in cvet. V sušnih mesecih ne bo odveč niti uporaba vlažilnika zraka.
Ko korenine flamingovca pogledajo iz lončka, je čas za presajanje
Ko so korenine flamingovca v lončku že tako stisnjene, da pogledajo iz njega, je čas za presajanje. Običajno se to zgodi približno vsaki dve leti. Takrat rastlino presadite v lonec, ki je le malo večji od starega – ne več kot nekaj centimetrov.
Če želite flamingovec presaditi, napolnite nov lonec s približno tretjino mešanice za lončenje, nato rastlino postavite vanj in rahlo natlačite dodatno zemljo okoli dna, do nivoja, ko je bila rastlina zakopana v starem loncu. Ko se v naslednjih tednih nad tlemi oblikujejo nove zračne korenine, okoli izpostavljenih korenin dodajte še več zemlje.
Pogosti škodljivci
Flamingovci so podvrženi škodljivcem, ki običajno prizadenejo večino sobnih rastlin. To so pršice prelke, volnati kapar in ščitkar. Pogoste so tudi listne uši. Če na rastlinah opazite tudi sled mravelj, je to zelo verjeten pokazatelj, da so se na listih naselile uši, saj so te njihova glavna hrana.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV