Če želite imeti sobno rastlino, ki raste v vodi, potrebujete le kozarček navadne vode. In kar je najboljše, ko se naveličate gojenja rastline v vodi, jo enostavno posadite v zemljo, kjer bo rasla naprej.
Preverite, ali rastlina dobiva dovolj svetlobe
Tako kot gojenje rastlin v loncih ali na prostem je tudi pri gojenju v vodi svetloba bistvena za proces fotosinteze, brez katere rastlina na dolgi rok ne more preživeti. Koliko svetlobe potrebuje rastlina, je odvisno od same sorte, zato je najbolje preveriti svetlobne pogoje za vsako posamezno rastlino, ki jo gojite.
Izberite pravi lonček ali posodo
Za gojenje rastlin v vodi bo primerna vsaka neprepustna posoda. V stekleni posodi boste lahko opazovali, kako rastejo korenine, vendar pa so te zaradi izpostavljenosti svetlobi in stoječi vodi tudi bolj dovzetne za rast alg.
Eden od načinov, da se temu izognete, je uporaba neprozorne posode. Posoda, ki ne prepušča svetlobe, ne preprečuje rasti alg, jo pa upočasni. Dodajte ščepec oglja v prahu ali nekaj majhnih koščkov oglja v vodo, da preprečite rast alg. Izogibajte pa se kovinskim posodam, ki so manj odporne na vodo, nekatere pa reagirajo tudi na rastlinska gnojila.
Gnojenje hidroponskih rastlin
Čeprav se bodo rastline v navadni vodi zlahka ukoreninile, bodo sčasoma potrebovale tudi hranila. Običajno rastline, gojene v vodi, potrebujejo gnojilo z manjšo močjo kot tiste, ki rastejo v zemlji. V večini primerov bo ustrezno vodotopno gnojilo, ki ga razredčite na četrtino jakosti, vendar je to odvisno tudi od rastline in vrste gnojila, ki ga uporabljate.
Uporabite navadno vodo
Za rastline je najboljša neklorirana voda. Za najboljše rezultate uporabite vodo iz pipe, ki ste jo nekaj ur ali še raje čez noč pustili stati in je tako klor lahko izhlapel. Večina rastlin potrebuje menjavo vode enkrat mesečno, vendar je to odvisno od vrste posode, rastline in količine sončne svetlobe, ki jo prejema. Ker voda iz lonca počasi hlapi, bodite pozorni, da jo po potrebi dolijete. Ko postane motna, pa jo v celoti zamenjajte.
5 rastlin, ki lahko rastejo v vodi
Zdaj, ko poznate osnovne zahteve, potrebujete le rastline! Čeprav bi načeloma prav vsaka rastlina lahko rasla v vodi, pa se v tem okolju nekatere obnesejo bolje kot druge.
Bambus sreče
Ta rastlina se skoraj izključno prodaja v kozarcu z vodo. Da jo obdržimo na mestu, lahko okoli nje postavimo kamenčke, ki pomagajo stabilizirati steblo. Dodajte toliko vode, da so korenine pokrite. Gnojila potrebuje zelo malo, zelo razredčenega pa lahko dodamo enkrat mesečno.
Potos
Ta sobna rastlina, ki je precej enostavna za gnojenje, so odlično obnese tudi v vodi. Potos proizvaja veliko avksina, rastlinskega hormona, ki uravnava rast rastline in pomaga spodbujati rast korenin. Mnogi lastniki sobnih rastlin zato mešajo potaknjence potosa z drugimi stebli, ki jih želijo razmnožiti, da pospešijo rast.
Filodendron
Filodendroni lahko rastejo prosto ali pa kot vzpenjalke ob opori. Vse sorte filodendrona in drugih vzpenjalk lahko gojimo v vodi, podobno kot potos. Pokončne sorte odrežite na spodnjem delu, preden jih postavite v vodo.
Okrasna kopriva
Ta barvita listnata rastlina se v vodi hitro ukorenini. Odrežite približno 15 cm dolgo rastlino in odstranite spodnje liste, preden jo postavite v vodo. Potaknjenec hranite na sončnem mestu in za najboljše rezultate gnojite enkrat mesečno mesec.
Aglaonema
Aglaonema je trdoživa rastlina, ki zahteva malo pozornosti, tako v tleh kot v vodi. Če jo želite gojiti v vodi, odrežite približno 15 centimetrov dolgo steblo z listi. Prepričajte se, da je rez dovolj dolg, da je spodnji del pod vodo in nekaj listov nad vodno gladino. Po potrebi dolijte vodo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV