Katera je najboljša metoda in kako pogosto in kdaj bi orhidejo morali gnojiti?
Obstaja nekaj načinov za gnojenje vaše orhideje. Uporabite lahko gnojilo za orhideje, ki je posebej zasnovano za to vrsto ali pa gnojilo za rože z dušikom, fosforjem in kalijem. Namesto komercialnih gnojil pa je mogoče uporabiti tudi čaj. Ta lahko orhideji zagotovi vrsto hranil, ki jih potrebuje.
Pridobivanje hranil iz čaja
Ker orhideje nikoli niso posajene v zemljo, za optimalno uspevanje potrebujejo dušik. Gnojilo za orhideje in univerzalno gnojilo za rože bo vsebovalo potreben dušik. Druga možnost za gnojilo z visoko vsebnostjo dušika je zeleni ali črni čaj.
Pri tem imate dve možnosti. Čajno mešanico lahko preprosto stresete v rastni medij ali pa iz nje zares pripravite čajni napitek in z njim zalijete orhidejo.
Kaj je bolje – suha mešanica pravega čaja neposredno v substrat ali zalivanje s pravim čajem?
Orhideje imajo rade odprt in zračen rastni medij. Če je vaša orhideja posajena v mešanici lubja, ne pozabite, da lahko vsebina čajnih vrečk zamaši rastni medij. Uporaba ene čajne vrečke bi morala zadostovati za zagotovitev hranilnih snovi, ne da bi zamašila rastni medij, vendar pa je dodajanje več kot ene čajne vrečke lahko postopek poskusov in napak, da bi našli pravo količino, ki jo potrebuje vaša rastlina.
Iz zgoraj omenjenega razloga je morda bolje pripraviti čaj oz. prevretek, s katerim zalijete orhidejo. Pred zalivanjem ga seveda ne pozabite ohladiti na sobno temperaturo.
Kdaj je primeren čas za zalivanje s čajem?
Najbolje je, da svojo orhidejo pognojite, ko odpade zadnji cvet. Po tem poskusite gnojiti vsaj enkrat ali še bolje dvakrat na mesec.
Je zalivanje orhideje s pravim čajem učinkovito tudi na dolgi rok?
Pri uporabi naravnih hranil za rastline se je smiselno vprašati, kako učinkovita so na dolgi rok. Ali so čajne vrečke dobre za orhideje? Dejstvo je, da čaj vaši orhideji ne more škoditi, lahko pa poveča količino dušika, ki je na voljo v substratu.
Pravi čaj je sestavljen iz 5 % dušika, 2,5 % kalija in nekaj fosforja, kalcija in magnezija.
Če orhideja raste v lubju jelke ali bora, ki sta oba nagnjena k razvoju in zadrževanju bakterij, ki so velike porabnice dušika, potem je velika verjetnost, da bo tega zmanjkalo za samo rastlino. Čaj tako zagotavlja potreben dodaten dušik za orhidejo.
Taninska kislina iz pravega čaja je prisotna tudi v naravnem okolju orhideje.
Čaj je za orhidejo koristen tudi zaradi visoke koncentracije taninske kisline, ki so je vajene iz svojega naravnega okolja. Ko v tropskih in subtropskih deževnih gozdovih dežuje, voda kaplja po listih in drevesnem lubju. Na poti navzdol dežne kapljice naletijo na številne ovire, kot so listi, vejice, odprti plodovi, propadajoče rože, iztrebki ptic in sesalcev ter drevesni sok, kar prispeva k visoki vsebnosti tanina. Vnos te snovi s čajem je tako idealna metoda za poustvarjanje naravnih pogojev orhideje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV