Kako vedo, da je jesen?
Zaznajo, da je dan krajši, da je manj svetlobe in da so temperature hladnejše. To je zanje znak, da prenehajo rasti. Zaradi spremenjenih razmer pa potrebujejo tudi nekoliko drugačno skrb.
Kako vedo, da je jesen?
Zaznajo, da je dan krajši, da je manj svetlobe in da so temperature hladnejše. To je zanje znak, da prenehajo rasti. Zaradi spremenjenih razmer pa potrebujejo tudi nekoliko drugačno skrb.
Zalivanje
Ko prenehajo z rastjo, potrebujejo manj vode. Prav jeseni in pozimi se najpogosteje zgodi, da rastlino uniči prekomerno zalivanje.
V vsakem primeru bi morali spremljati prst in zaliti takrat, ko postane suha približno dva centimetra pod vrhom. A v tem času je primerno celo počakati še kakšen dan, ne zalivati prehitro. Predstavljajte si, da je to za rastlino nekakšno obdobje počitka. Zato tudi ne potrebuje nobenega gnojila.
Svetloba
Medtem ko ste poleti morali rastline odmikati stran od okna, ker je bilo sonce premočno, sedaj poteka nasprotni proces. Rastline je treba primakniti k oknu oziroma jih premakniti tja, kjer je na voljo največ svetlobe. Redno jih tudi obračajte, da noben del rastline ni ves čas obrnjen proti notranjosti prostora. Obrnite jih približno enkrat tedensko. Navadite se na to, kot ste se navadili, da jih zalivate.
Prepih
Rastline si jeseni in pozimi želijo stati ob oknih, a ne želijo čutiti prepiha. Zato preverite, ali vsa okna tesnijo in jih zatesnite, če odkrijete špranje. Lahko na police postavite tudi zaustavljalce prepiha. Če tega nekje ne morete zaustaviti, poskušajte najti drug prostor za rastline. Ne mislite, da se bodo te navadile na nenehno pihanje hladnega zraka. Ne bodo se.
Ogrevanje
Drug sovražnik sobnih rastlin v tem času je seveda ogrevanje. Vsekakor ne smejo stati nad ali ob radiatorjih oziroma drugih napravah, ki grejejo, v nasprotnem primeru bodo hitro pokazale nezadovoljstvo oziroma se boste primorani od njih kmalu posloviti. Pogosto je presuh zrak, ki ga povzroča ogrevanje težava tudi, ko so dovolj oddaljene. Poskrbeti morate torej za njegovo vlaženje.
Najlažje je to storiti z napravami, ki vlažijo zrak. Lahko postavite vse rastline izključno v prostor, kjer je ta naprava.
Presaditev
Presaja se spomladi, nikakor jeseni. Kot rečeno – sedaj je čas počitka. Čas za presajanje je takrat, ko rastline spet pričnejo z rastjo. Kakšno lahko presadite izključno, če se nahaja v res premajhnem cvetličnem loncu in ste jo pozabili presaditi spomladi, trenutno pa imate čas in voljo. A to naj bo izjema, ne pravilo. V tem obdobju sicer lahko rastlinam obrežete dele, ki so porjaveli, odmrli. Ne obrezujte pa ničesar drugega; to je spet nekaj, kar se dela spomladi.
Spremljanje in upoštevanje
Kot vedno spremljajte rastline, saj bodo pokazale svoje nezadovoljstvo. Toda ne prestrašite se prehitro. V času počitka mnoge rastline začnejo izgubljati liste, s čimer se dejansko prilagodijo na slabše razmere – predvsem na manj svetlobe. Ker to potrebujejo za proces fotosinteze, enostavno ne morejo vzdrževati enake količine listov kot poleti in spomladi. Te liste odstranite in le skrbite, da rastlinam nudite toliko svetlobe, kot je le lahko, nekaj vode, predvsem pa čim bolj stabilne razmere – torej nobenih nenadnih temperaturnih sprememb ali prepihov. Če boste odprli okna in vrata, da bi prostor prezračili, jih umaknite. Sicer pa upoštevajte tudi morebitna specifična navodila, ki jih ima lahko vsaka vrsta.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV