Seveda je poletje absolutno najslabši čas, da rastline pustite brez vode. Tega ne storite za dolgo. Toda par načinov vendarle obstaja, da vas lončnice počakajo nekaj dni.
Umaknite jih s sonca
Prvo, kar lahko storite, je, da rastline umaknete s sonca. Tudi tiste, ki imajo rade več sončne svetlobe, umaknite v senco. Tako bodo izgubile manj vode. Vsaj nekoliko jih za povrh umaknite celo s svetlobe. Nekaj dni bodo lahko počakale v malo temnejšem delu domovanja. Bistveno je, da bodo tudi tako izgubljale manj vode. A ko se vrnete, jih takoj premaknite na svetlejše mesto.
Poskrbite, da ni prevroče
Kolikor je le mogoče, preprečite, da bi v domovanje vdirala vročina. Rastline lahko premaknete še v prostor, kjer je bolj hladno. Spustite rolete in zagrnite zavese – ne naredite pa popolne teme.
Zalivanje tik pred zdajci
Načrtujte zalivanje že nekaj časa vnaprej, tako da jih zadnjič zalijete, tik preden odidete. Tako bodo lažje počakale do vrnitve. Lahko jih tudi zalijete malo bolj, kot bi jih običajno, vendar pred odhodom vseeno preverite, da podstavek, ki lovi odvečno vodo, ni prepoln. V slednjem primeru nekaj vode odlijte, ker je tudi preveč ne koristi.
Prekrijte prst
Čez prst položite nekaj, kar bo zadrževalo vlago – najlažje je doma najti časopisni papir, ki ga samo navlažite; tako pa pomagajo tudi mah, koščki lesa, lava kamenčki in še kaj. Toda nikar rastline ne zalijte preveč in nato uporabite še tega nasveta za zadrževanje vode.
Postavite rastline skupaj
Rastline bodo izgubljale manj vode, če bodo stale skupaj. Vmes pustite le toliko prostora, da se ravno ne stiskajo.
Pokrivalo
Nekateri priporočajo celo, da rastlino pokrijete s plastiko, denimo s tanjšo plastično večko, ki naj bo prozorna. Sega naj ravno pod vrh lonca. S tem naredite mini rastlinjak. Toda ne pozabite narediti v vrečko nekaj lukenj za prehod zraka, ki ga rastline potrebujejo kot vodo. Zapičite v prst nekaj lesenih palic, ki bodo vrečko držale pokonci, nad vrhom rastline. Idealno je, da se je listi ne dotikajo.
Odstranite odmrle dele
Odstranite odmrle liste, cvetove, stebla. S tem rastlini omogočite, da ima manj dela; sicer se namreč ukvarja tudi z njimi. Če jih odstranite, se bo posvetila le zdravim delom.
Kako si lahko vodo vzamejo same?
Prav ste prebrali. Trik, ki ga lahko preizkusite, je, da ob lončnico postavite z vodo napolnjeno steklenico ali morda kozarec za vlaganje – kar koli, kar lahko drži vodo. Naj ne bo na soncu in naj bo višje od vrha cvetličnega lonca. Dlje ko ste odsotni, večja naj bo steklenica ali kozarec. Nato iz njiju do lončnice napeljite vrvice, slamice ali celo bombažne trakove, ki jih narežete sami. En del je torej v vodi, in sicer mora segati prav do dna, drug del pa je v lončnici, v njeni prsti, in sicer kar globoko, vsaj nekaj centimetrov v njej. Druga možnost je še, da napeljete denimo slamico skozi luknje za odcejanje na dnu cvetličnega lonca, da torej postavite lonec nekako nad posodo z vodo.
Vsekakor rastlin ne pustite predolgo
Več kot teden dni lončnice ne bodo mogle preživeti brez zalivanja, še posebej, če ste na počitnicah v vročem obdobju. V tem primeru le poprosite koga za uslugo. Morda pa navežete prijetne stike s sosedom, s katerim se do sedaj niste veliko pogovarjali. Marsikdo je pripravljen pomagati, le vprašati je treba.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV