Tako kot večina drugih rastlin gredo tudi orhideje skozi cikel cvetenja vsaj enkrat letno, nekatere pa celo dvakrat. Sam čas cvetenja pa je odvisen tudi od tega, kako zanjo skrbite.
Običajno orhideje cvetijo od šest do deset tednov z dvema ali tremi cvetovi – redkeje jih razvijejo tudi več. Če želite cvetove ohraniti čim dlje, povečajte količino sončne svetlobe, gnojite tedensko, izogibajte se prekomernemu zalivanju in poskrbite za zračnost korenin, svetujejo strokovnjaki.
Skrb za cvetoče orhideje
Če ste kupili cvetočo orhidejo, to pomeni, da je rastlina v ciklu cvetenja. Ta se začne s pojavom cvetočega klasa, ki mu sledijo brsti in nato se končno odprejo cvetovi.
Upoštevajte rutino in doslednost
Orhideje imajo rade doslednost in se najbolje obnesejo ter cvetijo najdlje, če se držite rednega urnika zalivanja in gnojenja, ki je značilen za določeno sorto.
Stran od neposredne sončne svetlobe in vira toplote
Pomembno je ohraniti pravo vrsto svetlobe in količino sončnih žarkov. Če ocenite, da je potrebuje več, jo čez dan za nekaj ur postavite na polico ali drugo sončno mesto. Vendar pa načeloma orhideja v času cvetenja lepše uspeva v senci ali polsenci. Pozorni bodite tudi, da je ne postavljate v bližino vira toplote.
Zalivanje je priporočljivo zgodaj zjutraj
Zalivanje zgodaj zjutraj daje dovolj časa, da se substrat čez dan posuši, s čimer preprečite, da bi se korenine namakale v vodi in zgnile. Kako pogosto morate zalivati svojo orhidejo, je dejansko odvisno od vrste materiala, v katerem ta raste. Orhideje, posajene na lubju, so zadovoljne z zalivanjem enkrat na teden, v šoti pa lahko zdržijo brez vode dlje časa, saj lubje zadržuje manj vode v primerjavi z drugimi rastnimi mediji.
Vodni curek lahko poškoduje nežne cvetove
Pazite, da ne zmočite cvetov vaše orhideje, če jo zalivate v umivalniku. Tlak vode iz pipe lahko namreč hitro poškoduje njene nežne cvetove. Strokovnjaki priporočajo, da ustvarite pogoje, primerljive tistim v naravnem okolju tropskega deževnega gozda, od koder večina orhidej izvira. Večina jih prisega na tedensko rošenje cvetov in listov, kar je tudi smiseln način za ohranjanje zadostne vlažnosti, še posebno v toplejšem in bolj sušnem delu leta.
Cvetoča orhideja potrebuje gnojilo brez sečnine
Enakrat ali dvakrat tedensko vašo orhidejo zalijte z visokokakovostnim gnojilom, ki ne vsebuje sečnine. Ti se v nasprotju s tistimi, ki so pripravljeni na osnovi sečnine, veliko lažje razgradijo in tako jih rastlina lahko hitreje koristno porabi.
Orhideja potrebuje stalno mesto v prostoru
Ko orhidejo prinesete domov, ji izberite ustrezno mesto in je med cvetenjem ne premikajte. Prestavljanje z enega mesta na drugega namreč pomeni tudi drugačne pogoje – predvsem temperaturne, kar jo lahko obremeni do te mere, da začne predčasno izgubljati cvetove.
Orhideja za rast potrebuje oporo
Večina orhidej za rast potrebuje oporo, ob kateri razvije dolga, vitka cvetna stebla in na njih cvetove. Žične opore in sponke so ob nakupu rastline običajno že priložene, preprosto pa jih naredimo tudi sami iz palice, vrvi in manjših sponk.
Kako lahko vemo, kdaj bo orhideja zacvetela?
Vedeti, kdaj bo orhideja naravno zacvetela, je lahko prava uganka. Večina orhidej, ki jih kupimo v trgovinah, vrtnarijah ali cvetličarnah, je rasla v reguliranem okolju, zato potrebuje nekaj časa, da ponovno zacveti. Morda se bodo cvetovi ponovno pojavili naslednje leto ob istem času, ni pa nujno.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV