Dominvrt.si
Sobne rastline

Šest najpogostejših napak, zaradi katerih sobne rastline pozimi odmrejo

L.M.
19. 01. 2024 12.18
0

Neugodne vremenske razmere so lahko za sobne rastline precej stresne, saj imajo zunanji pogoji vpliv tudi na svetlobo, temperaturo in vlago v stanovanju. Naj vaše rastline ne postanejo žrtve slabe nege v hladnejšem delu leta. Da bi se izognili raznim boleznim ali pa celo odmiranju, bodite pozorni na teh šest napak, ki jih najpogosteje delajo neizkušeni lastniki sobnih rastlin.

Za uspešno rast sobnih rastlin so najpomembnejši dejavniki voda, svetloba in temperatura. Vsakič, ko dobimo novo rastlino, se je zato treba vprašati, kaj ji prija – koliko svetlobe, kakšna tla, kako pogosto naj jo zalivamo in s kakšno količino vode. Pomembno pa je tudi, da se zavedamo, da ti dejavniki niso konstantni, ampak se spreminjajo glede na letni čas.

1. Prekomerno zalivanje

Ne glede na letni čas lahko prekomerno zalivanje povzroči veliko škodo, še posebej problematično pa to postane pozimi. V želji, da bi rastlini zagotovili dovolj vlage, namreč zalivamo preveč, kar najbolj prizadene korenine. 

Lončnica pozimi potrebuje drugačno nego kot v poletnem času.
Lončnica pozimi potrebuje drugačno nego kot v poletnem času. FOTO: Profimedia

Navajeni smo namreč na nek ustaljen ritem zalivanja spomladi in poleti, ko rastline aktivno rastejo. Pozimi je situacija nekoliko drugačna – rastline so v stanju mirovanja in ne proizvajajo redno novih listov ali cvetov, zato potrebujejo manj vode. Preizkušena metoda, da ugotovite, ali so vaše rastline žejne, je, da vtaknete prste v zemljo in preverite raven vlage. Večina rastlin je sicer do neke mere odporna na vlago, vendar pa, ko enkrat korenine začnejo gniti, je to težko popraviti.

2. Suh zrak v prostoru

Posledica ogrevanja, s katerim zagotavljamo toploto v prostoru, je izjemno suh zrak, ki pa za večino sobnih rastlin ni najbolj ugoden. Raven vlažnosti lahko povečate tako, da pod lončnico postavite posodo z vodo. Nekoliko bolj elegantna rešitev pa je seveda vlažilec zraka, ki skrbi za stalen pretok vlage v prostoru. Občasno lahko liste rastlin poškropite z vodo, vendar škropljenje ne more nadomestiti nobenega od omenjenih načinov povečanja vlažnosti v prostoru, saj voda zelo hitro izhlapi.  

3. Nabiranje prahu na rastlinah

V zimskem času je v zraku običajno več prahu, ki se seveda nabira tudi na listih. Ta pojav je posledica zaprtega prostora in segretega zraka. Liste zato redno čistite z vlažno papirnato brisačo ali krpo, saj se pršice in drugi škodljivci pogosto skrivajo ravno v prahu in umazaniji.  

Poskrbite za redno čiščenje prahu, ki se nabere na listih.
Poskrbite za redno čiščenje prahu, ki se nabere na listih. FOTO: Adobe Stock

4. Rastline se nahajajo ob radiatorju ali ob oknu

Pozorni bodite tudi, da rastlin ne postavljate ob kamin, krušno peč, radiator ali drugo grelno telo, ker bi vroč zrak rastlino kaj hitro izsušil. Prav tako je škodljiv tudi hladen zrak neposredno ob vratih ali ob oknu, ki lahko rastlino šokira in poškoduje tkivo listov.

5. Pretirana uporaba gnojil

Sobne rastline pozimi preidejo v stanje mirovanja, kar pomeni, da ne potrebujejo gnojenja tako kot spomladi ali poleti. Zaradi tega se dodatna hranila pozimi ne bodo absorbirala, ampak bodo ostala v tleh in poškodovala korenine.

6. Premalo ali preveč svetlobe

Sobne rastline imajo določen pogoje glede ustrezne količine svetlobe. Čeprav ste spomladi in poleti morda našli popolno mesto za vašo lončnico, so se sedaj zunanji dejavniki spremenili, kar občuti tudi vaša rastlina, zato jo boste morda v času zime morali prestaviti na drugo mesto.  

Sobne rastline pozimi potrebujejo manj vode.
Sobne rastline pozimi potrebujejo manj vode. FOTO: Adobe Stock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702