Cvetoča orhideja je prava paša za oči, a ko ta odcveti, jo navadno zavržemo, saj smo prepričani, da je opravila svoje. Preden se odločimo za ta korak, pa ji vseeno ponudimo še eno priložnost.
Sprememba temperature pozitivno vpliva na rast cvetov
Strokovnjaki so odkrili preprost trik, s katerim lahko orhidejo s spremembo temperature spodbudimo k ponovnemu cvetenju. Da bi vaša orhideja ponovno zacvetela ali pa naredila kakšen dodaten cvet, ni nujno, da je temperaturna sprememba velika, dovolj bo že, če se ponoči temperatura v prostoru spusti za 5 stopinj Celzija. Premestitev v drug prostor je lahko vse, kar rastlina potrebuje, pojasnjuje Mark Bennett, strokovnjak za hortikulturo, in dodaja, da je previsoka nočna temperatura pogost krivec za odsotnost cvetov.
"Orhideje zahtevajo, da je temperatura zraka ponoči nižja kot podnevi, saj ta dejavnik spodbuja cvetenje. Če med dnevom in nočjo ni temperaturne razlike, potem orhideje ne cvetijo. Ko bodo nekaj tednov ponoči izpostavljene nižjim temperaturam, pa bi se že morali pojaviti zametki cvetov," pravi Bennett.
Za obilno cvetenje je pomembna tudi količina svetlobe
Za spodbujanje cvetenja orhidej je pomembno tudi, da ustvarimo raven svetlobe, ki je primerljiva s tisto, ki bi jo rastlina imela v svojem naravnem okolju. To pomeni, da se izogibamo prostorom z okni, obrnjenimi proti severu – orhideja bo lahko še vedno cvetela, vendar pa je manj verjetno, da bo cvetela dvakrat ter ustvarila veliko cvetov. Priporočljivo se je izogibati predolgi izpostavljenosti neposredni sončni svetlobi, saj lahko ta prizadene liste rastline. Ti so še posebej občutljivi in lahko porumenijo ali dobijo rjave opekline, če so izpostavljeni premočni sončni svetlobi. Poleg tega so lahko neustrezni pogoji za rastlino vir stresa in povzročijo odpadanje obstoječih cvetov in zaviranje rasti novih.
Odmrle cvetove in liste redno odstranjujte
Včasih cvetovi in listi porjavijo ali porumenijo in v tem primeru rastlina ne more dati novega poganjka in ponovno zacveteti. Po mnenju strokovnjakov to ne pomeni nujno, da orhideja odmira, še posebej, če je preostali del rastline videti zelen in zdrav, je pa priporočljivo, da čim prej odrežemo vse 'bolne' cvetove in liste.
Ali ima vaša orhideja dovolj hranil?
Prav tako cvetenje orhideje pogosto preprečuje pomanjkanje hranil. Orhideje, ki jih gojimo kot sobne rastline, so namreč v osnovi epifitske, kar pomeni, da v svojem naravnem okolju rastejo okoli dreves, vlago in hranila pa črpajo iz zraka okoli korenin in iz mehkih substratov, kot sta drevesno lubje in mah.
Orhideja, ki je predolgo posajena v istem loncu, lahko sčasoma iz zemlje počrpa vsa razpoložljiva hranila. Zato se priporoča uporaba gnojila, specializiranega za orhideje, v obliki pršila, ki ga nanesemo na koreninski del in substrat. Izogibamo pa se uporabi navadnega gnojila za sobne rastline, saj lahko opeče korenine.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV