Rastlinje zagotovo ni le dekoracija, toda v tem članku se bomo osredotočili na njegovo dekorativno plat. Ni mogoče zanikati, da v prostor vnaša različne oblike, barve in teksture. Nikakor ne smemo pozabiti, da rastlinje zahteva določeno nego, pa tudi primerne razmere za uspevanje. Hkrati pa lahko namenoma izberemo vrste, ki imajo denimo liste z različnimi teksturami, s čimer ustvarimo bolj razgibano in pestro okolje. Teksture rastlin lahko kombiniramo celo s teksturami drugih kosov: vrsto z gladkimi svetlečimi listi denimo postavimo poleg grobo tkane preproge.
Pravzaprav je pri rastlinah zanimivo, da nekatere prinesejo celo gibanje. Takšnih dekorativnih elementov res ni veliko. So nekaj unikatnega.
Iskanje ravnovesja
V notranjem opremljanju je to pomemben koncept, vendar je težko razložiti, kako ga dosežemo. Ne obstaja nekaj pravil, ki bi zajela vse možnosti, ena od njih pa je denimo naslednja: če imamo na eni strani kavča talno svetilko, lahko na drugo stran postavimo večjo rastlino.
Tudi ko imamo več rastlin skupaj, iščemo občutek ravnovesja. Skupaj lahko postavimo večje in manjše rastline, celo s stropa lahko visijo. A skupaj ne morejo stati kar katere koli. To so izzivi dekoriranja, saj je treba najti ravno pravo mero.
Različne velikosti
Tako kot moramo kombinirati različne teksture, je prav, da posežemo tudi po rastlinah različnih velikosti – četudi so le v istem domovanju in sploh ne stojijo skupaj. To je še en trik, ki v interier vnese razgibanost in pestrost. Na mizi naj bo manjša vrsta, ob njej pa na tleh večja. Kadar je med pohištvom nekaj praznega prostora, ga je pogosto boljše zapolniti s cvetličnim loncem kot se še kakšnim kosom pohištva.
Na različnih ravneh
Naj ne bodo rastline le na tleh ali na mizah. Najti je treba zanimive načine, kako jih lahko postavimo na različne ravni. En način smo že odkrili – lahko visijo s stropa. Lahko so na policah, lahko jih postavimo na podstavke, lahko kupimo obešanke in lonce obesimo z žebljev, ki jih zabijemo v steno ... Kuhinjsko steno lahko tako denimo prekrijemo z zelišči. Še en zanimiv način dekoracije pa je voziček, poln rastlinja. Lahko ga celo prestavimo v drug del domovanja, ko imamo goste in želimo več dekoracije v prostoru, v katerem jih gostimo.
Nad jedilno mizo
Namesto vaze z rezanim cvetjem, ki hitro ovene, lahko na sredino mize postavimo več manjših rastlin v lončkih. Še bolj zanimivo pa je, če nad mizo obesimo rastline s stropa. Da, lahko jih je celo več, ena poleg druge.
Oaza
Z rastlinami se splača obdati dele domovanja, kjer se pogosto zadržujemo. Tako jih lahko postavimo okoli kavča in naslonjačev, okoli postelje, okoli delovne mize ... Dobili bomo občutek, da živimo v oazi. Če spalnico napolnimo z rastlinjem, se lahko celo počutimo, kot da spimo v naravi.
Opozorilo
Ne le rastline, ljudje v svojo okolico radi prinesemo nemalo naravnih elementov – od kosov iz kamna, lesa, jute in drugih naravnih materialov do živalskih in botaničnih vzorcev. A pri rastlinah res ne moremo razmišljati le, kje bodo predstavljale najlepši okras. Vedeti moramo, da potrebujejo pravo svetlobo in da za večino ni dobro, če so preblizu grelnim telesom. Moramo se potruditi, da bomo ustvarili razmere, v katerih bodo lahko uspevale in se dobro "počutile". Takrat bodo tudi najlepša dekoracija.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV