Dominvrt.si
AdobeStock 527644702

Modra zvezdasta praprot: Nasveti za nego in vzgojo zdrave rastline

L.M.
25. 06. 2023 05.00
0

'Blue star' ali modra zvezdasta praprot je tropski epifit, ki ga prepoznamo po privlačnih zelenomodrih listih nepravilne oblike. Zaradi svoje nezahtevnosti in razmeroma preproste oskrbe je odlična izbira za začetnike in tudi bolj izkušene ljubitelje sobnih rastlin.

Kot pri vseh sobnih rastlinah je tudi pri praprotih najboljši način, da ugotovite, kako skrbeti za vašo rastlino, ta, da poskusite poustvariti njene naravne pogoje. 

'Blue star' ali modra zvezdasta praprot je tropski epifit.
'Blue star' ali modra zvezdasta praprot je tropski epifit. FOTO: Adobe Stock

Modro zvezdasto praprot večinoma najdemo v tropskih gozdovih v Južni Ameriki, čeprav njeno naravno območje sega tudi v Severno Ameriko. Za razliko od večine rastlin v svojem naravnem okolju ne raste v zemlji. Namesto tega ima plazečo se koreniko, ki ji omogoča rast na drevesih na neparazitski način. Na ta način lahko seže višje od talnih rastlin in tako dobi več svetlobe. 

V svojem naravnem okolju zraste približno en meter visoko. Od preostalih praproti se nekoliko razlikuje, deloma tudi zaradi svoje barve. Njeni valoviti modrozeleni listi izhajajo iz plazečih se dlakavih korenin, ki so v osnovi samo spremenjena stebla.

Če modro zvezdasto praprot gojimo kot sobno rastlino, jo seveda posadimo v lonček, a vseeno poskušamo upoštevati naravne pogoje v katerih najbolje raste. Ko lonček postane premajhen, rastlino presadimo, kar se navadno zgodi šele po nekaj letih. 

Svetloba

Ker modra zvezdasta praprot naravno raste pritrjena na drevesa in druge rastline v gozdovih, kjer krošnje dreves blokirajo sončne žarke, ne dobi veliko svetlobe. A ker je zelo prilagodljiva rastlina, lahko uspeva pri nizki do močni, posredni sončni svetlobi. Dolgotrajna izpostavljenost neposredni sončni svetlobi pa lahko povzroči opekline in ožge njene liste.

Voda

Praproti zalivamo enkrat tedensko, pri čemer pazimo, da je zemlja ves čas rahlo vlažna, a ne razmočena. Pri zalivanju nikoli ne močimo njenih listov. Jeseni in pozimi potrebuje manj vode, zato zalijemo šele, ko se zgornji del zemlje posuši.

Modro zvezdasto praprot prepoznamo po privlačnih zeleno modrih listih.
Modro zvezdasto praprot prepoznamo po privlačnih zeleno modrih listih. FOTO: Adobe Stock

Ko opazimo, da potrebuje vodo, obilno zalijemo, dokler voda ne priteče iz drenažnih lukenj na dnu. Druga možnost je, da rastlino za nekaj minut potopimo v umivalnik ali vedro z vodo in pustimo, da odteče.

Modra praprot dobro uspeva v vlažnem okolju, ki ga lahko ustvarimo tako, da jo postavimo blizu drugih rastlin ali na pladenj s kamenčki, ki je delno napolnjen z vodo. Dobro bo uspevala tudi v soparni kopalnici ali kuhinji. 

Temperatura

Modra praprot ni zahtevna niti, ko gre za temperaturo. Najraje ima sobno temperaturo od 18 stopinj Celzija do 25 stopinj Celzija. V zimskem času pazimo, da ni postavljena na hladno, saj zmrzali zagotovo ne prenese. Izogibamo se tudi nenadnim spremembam temperature in postavljanju na prepih.

Gnojenje

Gnojimo vsake štiri tedne v obdobju rasti, nato pa jeseni in pozimi zmanjšamo na približno sedem tednov.  

Pogosti škodljivci in bolezni

Bodite pozorni na škodljivce kot so kapar, listne uši, pršice prelke in črne mušice, ki se lahko naselijo na spodnji strani listov. Pogoste bolezni, povezane s to rastlino so koreninska gniloba, listna pegavost, rja in pepelasta plesen.

Velika sobna rastlina, ki lahko ob ustreznih pogojih uspeva tudi več let
Preberi še
Velika sobna rastlina, ki lahko ob ustreznih pogojih uspeva tudi več let
Pripravite domače pršilo proti škodljivcem na okrasnih lončnicah
Preberi še
Pripravite domače pršilo proti škodljivcem na okrasnih lončnicah
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702