Dominvrt.si
Presajanje sobne rastline

Najpogostejša napaka, ki jo delate pri presajanju

L.M.
16. 01. 2024 10.38
0

Nekatere rastline s časom prerastejo svoj lonček ali pa iz zemlje izčrpajo vsa hranila. Ko vidimo, da rastlina v svojem dosedanjem okolju ne uspeva več tako, kot bi morala, je čas za presajanje. Kako se tega lotiti in na kaj biti pozoren, nam je zaupala Katja Malovrh, strokovnjakinja Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani.

Kdaj je najprimernejši čas za presajanje sobnih rastlin?

Presajanje rastline ne pomeni nujno menjave trenutnega lončka, v katerem je ta posajena. Večji kot je lonček, bolj je pomembna menjava iztrošenega substrata. V kolikor je rastlina prerasla lonček, bomo seveda zamenjali tudi tega, a zanjo je predvsem pomembno, da s svežo prstjo dobi nova hranila.

Če je le mogoče, s presajanjem počakamo do pomladi, svetuje Katja Malovrh, mag. prof. pouč. bio in kem: "Najprimernejši čas za presajanje je definitivno pomlad, najslabši pa zima. Razlog je v tem, da rastline nekako zaznavajo, da je pozimi dan krajši, poleg tega imamo v stanovanjih velikokrat kurjavo, včasih tudi malo zračimo in je hladneje. Rastline, ko so presajene, pa so nekaj časa bolj občutljive ... "

Kako vemo, da je čas za presajanje naše lončnice?

Običajno bi morali svoje sobne rastline presaditi vsakih 12 do 18 mesecev, vendar je to odvisno tudi od same vrste. Počasi rastoče rastline, kot je denimo kaktus, presajamo na dve do štiri leta, medtem ko nekatere druge menjavo lončka in zemlje potrebujejo bolj pogosto.  

Katja Malovrh pojasnjuje, kateri znaki kažejo na to, da je rastlina potrebna presajanja: "... v primeru, da so korenine prerasle lonček, včasih presajamo rastline tudi zaradi tega, ker vidimo, da jim prvotni substrat ali lonec, v katerem so, ne ustreza. Včasih se tudi zgodi, da ponesreči preveč zalijemo, pa želimo rastlino hitro rešiti ..."

Kaj potrebujemo za presaditev?

Presaditev sobne rastline ne zahteva veliko časa ali denarja, vseeno pa si je pred presajanjem smiselno priskrbeti osnovne pripomočke in ustrezni material.  

- Večji lonček (če presajamo, ker je rastlina prerasla svoj trenutni lonček).

- Svežo mešanico za lončenje.

- Zaščitne rokavice (te so še posebej priporočljive pri presajanju strupenih rastlin).

- Perlit.

- Zalivalko ali lonček z vodo.

Je smiselno ob presajanju rastlino tudi obrezati?

Čeprav sobne rastline ne potrebujejo pogostega in temeljitega obrezovanja, kot velja za večino zunanjih rastlin, je smiselno, da rastlino sočasno s presajanjem tudi obrežemo. V začetku spomladi tako odstranimo vse odmrle ali bolne liste. 

Kakšni so ustrezni pogoji za rastlino, ki smo jo nedolgo nazaj presadili?

Rastlino po presajanju temeljito zalijemo in po potrebi dodamo še malo zemlje. Delo si bomo olajšali, če lonček s sveže presajeno rastlino postavimo na podstavek ali v umivalnik in zalivamo toliko časa, dokler tekočina ne priteče iz drenažnih lukenj na dnu lonca. Lončnico znova zalijemo šele, ko se vrhnja plast zemlje izsuši.  

Gnojenje na novo presajenih rastlin ni priporočljivo, saj lahko pride do opeklin koreninskega sistema, opozori sogovornica: "... velikokrat se zgodi, da ljudje delajo napako in takoj po presajanju rastlino gnojijo. Smiselno je počakati vsaj nekje 14 dni in šele potem se prične s prvim gnojenjem."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698