Muholovka
V angleščini tej rastlini dramatično pravijo kar "the murder plant", torej rastlina, ki ubija. A brez skrbi, pri vas doma se ne bo odvila grozljivka. Muholovka je resda mesojeda rastlina, ki sama ulovi svoj plen, a to je le nekaj insektov letno. Privabi jih s svojimi barvami in se zapre, ko jih začuti.
Muholovka (naslovna fotografija) potrebuje svetel prostor. Če ji svetlobe primanjkuje, to pokaže z izgubljanjem barve. Poleg tega ji morate zagotoviti dovolj vlage v zraku, pozimi pa jo je najbolje prestaviti v prostor, ki ga ne ogrevate.
Puščavska roža
Naslednji podatek za vas ne bo presenečenje – dom te rastline je puščava. Zato si želi prostor, kjer je obsijana s soncem. Sodi med sukulente, torej vodo zadržuje v svojih listih, debelejšem steblu in koreninah. Nikakor ne smete pretiravati z zalivanjem. Pravzaprav jo boste prej ubili s preveč vode kot s premalo.
Ste se kdaj vprašali, zakaj so nekatere sobne rastline tako priljubljene, medtem ko se druge pojavljajo redko? Razlog je, da je običajno za prve lažje skrbeti. Pri puščavski roži bi – nasprotno - morali poleti in spomladi paziti, da je prst ves čas nekoliko vlažna (a niti slučajno premokra), medtem ko bi jeseni in pozimi morali pogostost zalivanja močno zmanjšati. To ni rastlina, ki bi jo zalili enkrat tedensko in nanjo pozabili.
Tigrovi brki
Po angleško se imenuje "bat flower" ali cvet netopirja. Njen nenavaden videz bo zagotovo pomenil iztočnico za marsikateri pogovor, ko vas bodo gostje prvič obiskali. Vzgoja te rastline znova ni najlažja, a če vam doma uspevajo orhideje, vam bodo verjetno tudi tigrovi brki. Obe rastlini ne marata neposrednega sonca in imata raje okna ob bolj vzhodni legi, kar pomeni, da sonce nikoli ni zelo močno. Paziti morate, da je pozimi zrak v prostoru dovolj vlažen. Tudi prst bi vedno morala biti nekoliko vlažna. To bolj ali manj pomeni, da nikoli ne morete brez skrbi na dopust, razen če imate soseda, ki rastline obožuje ravno toliko kot vi.
Živi kamenček
Narava ima res bujno domišljijo. Ko že mislite, da ste slišali za najbolj nenavadno rastlino, vam postreže z novo porcijo idej. Zakaj ne bi imeli rastline, ki spominja na kamen? Da, prav ste prebrali. Kamen, ki to ni.
Kot puščavska roža sodi med sukulente, zato varčujte z vodo. Živi kamenčki so navajeni na puščavo – na redek dež in močno sonce. A če ste jih postavili ob južno ali zahodno okno, jih – ko je sonce najmočnejše – vseeno odmaknite v bolj senčen del prostora. Tudi na vodo ne smete prav pozabiti. A zalijte, ko je prst res suha.
Jelenja praprot
Obstaja veliko vrst praproti in ena bolj nenavadnih je jelenja; njeno drugo ime je kar jelenje rogovje. Tako se imenuje zaradi oblike listov kot tudi, ker je to rastlino dejansko mogoče namestiti na deščico in jo obesiti na steno (kot lahko vidite na fotografiji v članku). Če pozornosti vaših gostov niso pritegnili živi kamenčki ali tigrovi brki, jo bo brez dvoma jelenja praprot. Tudi v naravi raste na vejah, deblih, celo skalah in hranila ter vodo pridobiva skozi listje iz zraka.
Potrebuje svetel prostor, vendar posredno svetlobo, kar pomeni, da je sonce nikoli ne sme obsijati. V naravi se svetloba do nje prebije skozi drugo rastlinje. Ker ta vrsta praproti vode ne vsrkava skozi korenine, običajno zalivanje ni primerno. Položite jo v umivalnik in ga napolnite z vodo sobne temperature. Počakajte deset do dvajset minut. To poleti naredite enkrat na teden in v hladnem delu leta enkrat na dva do tri tedne. Naj se nekoliko osuši, preden jo spet obesite. Vedite še, da obožuje vlago, zato je rastlina, ki se bo denimo dobro počutila v kopalnici z oknom ali v kuhinji.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV