Katleja ali 'Cattleya' je avtohtona vrsta orhideje, ki izvira iz Brazilije
Orhideje so epifitske rastline, kar pomeni, da v naravi rastejo pritrjene na druge rastline, denimo veje dreves. Njihovo listje je običajno temno zelene barve. So na splošno precej dolgožive rastline, ki rastejo zelo počasi. Za lažjo predstavo – da dozorijo, potrebujejo približno štiri do sedem let. Najboljši čas za sajenje teh orhidej je, ko se po cvetenju pojavi nova rast.
Nega orhideje katleje
Kljub splošnemu prepričanju, da so orhideje težavne in muhaste sobne rastline, je za katleje razmeroma enostavno skrbeti. Ključ do uspešnega cvetenja pa je zagotavljanje prave količine svetlobe, vzdrževanje primerne temperature in vlažnosti ter ustrezno zalivanje in po potrebi gnojenje. Orhideje običajno nimajo resnih težav s škodljivci ali boleznimi, vsaj dokler so rastne razmere ugodne.
Svetloba
Te orhideje za optimalno rast potrebujejo dovolj močne indirektne svetlobe. Če jo gojite kot sobno rastlino, je idealno mesto zanjo ob oknu, ki je obrnjeno proti vzhodu ali zahodu, in je v dopoldanskem času obsijano s soncem. Vendar pa je potrebno vsako ostro opoldansko sonce, ki prihaja skozi okno, razpršiti s prosojno zaveso.
Prav tako velja, da ne smejo biti izpostavljene močnemu popoldanskemu soncu, sploh v toplejših mesecih. Listje orhideje, ki je pogosto izpostavljena direktni svetlobi, postane rumenkasto ali na nekaterih območjih celo ožgano rjavo ali črno.
Če katleja ne dobi dovolj sonca, bodo njeni listi potemneli, prav tako se bodo neugodne razmere pokazale pri rasti cvetov.
Zemlja
V kolikor niste strokovnjak za orhideje, si boste delo precej olajšali, če katlejo posadite v substrat, pripravljen izključno za te sobne rastline. Ta običajno vključuje lubje jelke ali sekvoje, včasih tudi sekance kokosove lupine, vlakna drevesne praproti, gramoz in drugo.
Voda
Katleja orhideje potrebujejo zmerno količino vlage. Zalivajte jih takrat, ko je rastni medij popolnoma suh. Običajno zadostuje tedensko zalivanje, vendar je to odvisno od temperature in količine vlage v prostoru. Nikoli ne pustite, da se orhideje dolgo časa namakajo v vlažnem substratu, saj bi to zelo verjetno povzročilo gnitje korenin. Pri vsakem zalivanju rastlini namenite obilno količino vode, nato pa pustite, da ta odteče skozi drenažne luknje posode. Poškropite lahko tudi njene liste.
Mnogi ljubitelji orhidej namesto zalivanja orhidejo enkrat tedensko za približno 15 minut postavijo v vedro z vodo ali pa kar v umivalnik. Zalivanje je priporočljivo zjutraj, tako da ima listje čas, da se posuši na zraku, v nasprotnem primeru namreč lahko vlaga, ki ostane na površini, povzroči plesen in druge bolezni.
Temperatura in vlažnost
Katleja bo najlepše uspevala v prostoru z dnevno temperaturo od 21 do 30 stopinj Celzija, medtem ko se najbolj ugodna nočna temperatura giblje od 12 do 16 stopinj Celzija. Temperature, nižje od navedenih, lahko rastlino ubijejo, v hudi vročini pa je pomembno, da omogočimo dobro kroženje zraka in visoko vlažnost, to je okoli 40 do 70 %.
Sorte orhidej katleja
Rod katleja obsega več kot 40 vrst in hibridov orhidej, ki pa se razlikujejo po videzu in času cvetenja.
'Cattleya labiata' tvori velike in vpadljive, škrlatno vijolične cvetove. Zato jo včasih imenujejo tudi škrlatna orhideja.
'Cattleya iricolor' je znana po svojih dolgih in ozkih cvetovih v bledo rumeni ali kremasto beli barvi, ki imajo zelo izrazit, a prijeten vonj.
'Cattleya mossiae' cveti okoli velike noči, zato se je je prijel vzdevek 'velikonočna orhideja'.
'Cattleya percivaliana' velja za božično orhidejo, saj ravno v tem času tvori cvetove v barvi sivke.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV