Dominvrt.si
Orhideja phalaenopsis

Ta orhideja je najbolj enostavna za gojenje

L.M.
06. 11. 2024 05.00
0

Eksotične in pogosto drage orhideje lahko za razliko od drugih sobnih rastlin zahtevajo nekoliko več pozornosti, znanja in spretnosti. Toda dobra novica je, da je orhideja rodu phalaenopsis relativno enostavna za gojenje, celo za začetnike, ki v svetu sobnih rastlin šele pridobivajo prve izkušnje.

Če upoštevate nekaj preprostih pravil za vzgojo in nego orhideje phalaenopsis, bo živela več let in krasila vaš dom z dolgotrajnim cvetenjem tudi trikrat na leto. Če imate občutek, da vaše orhideje potrebujejo le nekaj spodbude za lepo rast in bujno cvetenje ali pa ste si jo vedno želeli, a ste bili doslej prepričani, da je prezahtevna rastlina, vam bodo ti nasveti prišli še kako prav. 

 Orhideja rodu phalaenopsis je ena najmanj zahtevnih.
Orhideja rodu phalaenopsis je ena najmanj zahtevnih. FOTO: Dreamstime

Kako izbrati pravo orhidejo za vaš dom

Obstaja več kot 25 tisoč različnih vrst orhidej in orhideja phalaenopsis je ena izmed njih. Za njeno izjemno priljubljenost je najverjetneje kriva široka dostopnost, pa tudi dolg čas cvetenja in razmeroma enostavno vzdrževanje. Kljub temu, da več cvetov na rastlini navadno pomeni krajši čas cvetenja, pa je ta sorta glede na vložek, ki ga zahteva, ena najbolj hvaležnih orhidej.

Najboljši način za preprečevanje težav je izbira zdrave rastline

Ob nakupu vedno izbirajte med tistimi, ki imajo največ neodprtih popkov, saj bodo te najdlje obdržale cvetove. Poleg tega natančno preglejte liste in stebla ter preverite, ali so rastlino slučajno napadle žuželke ali glive. Orhideje pogosto pritegnejo ščitaste molje, listne uši in druge majhne žuželke, zato preverite tudi morebitne bele lise na spodnji strani listov. Glive so pogosto videti kot rjave ali črne lise, običajno z rumeno obrobo. 

Domov ste prinesli zdrav primerek, ki obeta veliko cvetov – kaj pa zdaj?

Ko prinesete domov zdravo orhidejo, je vaša naloga, da ji zagotovite ustrezne pogoje ter s tem povečate možnosti za preživetje in čim daljše cvetenje. V tem oziru sta najpomembnejša osvetlitev in vlaga, vendar pa orhideja Phalaenopsis lahko preživi tudi na slabo osvetljenih območjih.

Tako boste orhidejo 'prelisičili' in spodbudili rast cvetov
Preberi še
Tako boste orhidejo 'prelisičili' in spodbudili rast cvetov
Prvi korak do uspešnega gojenja orhideje je, da domov prinesemo zdravo in močno rastlino.
Prvi korak do uspešnega gojenja orhideje je, da domov prinesemo zdravo in močno rastlino. FOTO: Adobe Stock

Slaba plat je, da to sicer pomeni manj cvetov in krajši čas cvetenja, zato jo, če vam prostorske možnosti le dopuščajo, postavite na okensko polico, kjer bo vsaj del dneva izpostavljena neposredni sončni svetlobi. Idealno količino svetlobe orhideja prejme, če je izpostavljena sončnim žarkom vsaj tri ure dnevno.  

Orhideje imajo rade stabilno temperaturo, urnik zalivanja in količino svetlobe. Preveliko odstopanje v katero koli smer lahko povzroči, da cvetni popki začnejo spontano odmirati. 

Orhideje imajo rade vlažno, vendar ne mokro zemljo. 

Za vzdrževanje ravno prave vlažnosti substratu dodajajte šoto in rastlino tu in tam poškropite, če opazite, da je suha, zlasti med cvetenjem. 

Najpogostejše napake pri skrbi za orhideje
Preberi še
Najpogostejše napake pri skrbi za orhideje
Orhidejo phalaenopsis lahko po določenem času pripravimo do tega, da zacveti ponovno.
Orhidejo phalaenopsis lahko po določenem času pripravimo do tega, da zacveti ponovno. FOTO: Profimedia

Ob pravilni negi bo orhideja cvetela tudi dva meseca ali še več, preden bodo cvetovi oveneli.

Nega odcvetele orhideje

Če boste odcvetelo orhidejo pravilno negovali, bo čez nekaj časa lahko ponovno zacvetela. Ko cvetovi odcvetijo, jih lahko odrežete ali pustite, da naravno odpadejo. Takrat rastlina preide v fazo regeneracije, da nabere energijo, preden ponovno zacveti. V tem obdobju bo vsa njena pozornost usmerjena v razvoj novih listov in korenin. 

Če orhideja potrebuje presajanje, to storite v fazi počitka

V fazi regeneracije lahko presadite svojo orhidejo. To storite tako, da orhidejo presadite v lonček, ki ste ga do polovice napolnili s šoto, drugo polovico pa s substratom iz lubja.

Orhideji ob presajanju dodamo v lonček tudi nekaj lubja, ki poskrbi za zračenje korenin.
Orhideji ob presajanju dodamo v lonček tudi nekaj lubja, ki poskrbi za zračenje korenin. FOTO: Dreamstime
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698