Dominvrt.si
zalivanje

Kako pogosto poleti zalivati sobne rastline?

L.E.
17. 06. 2023 05.00
0

Tudi na rastline, ki prebivajo med štirimi stenami, vplivajo zunanje spremembe letnih časov. Če želimo, da se v najtoplejšem delu leta počutijo čim boljše, moramo prilagoditi svojo skrb zanje. Še posebej ključno je primerno zalivanje.

Kdaj zalivati? 

Poleti ne potrebujemo več tekočine le ljudje in živali, ampak tudi rastline. Toda kaj to pomeni? Kdaj moramo rastline, ki nam krasijo dom, zaliti? Vsekakor, kadar začnejo veneti in se njihovi listi uvijajo in gubajo. A takrat že malo zamujamo. Vodo bi morali priskrbeti, preden pride do takšnih vidnih posledic njenega pomanjkanja. 

Voda, s katero zalivamo, ne sme biti niti pretopla niti prehladna.
Voda, s katero zalivamo, ne sme biti niti pretopla niti prehladna. FOTO: Dreamstime

Spremljati moramo prst in zaliti, ko ta ni suha le pri vrhu (kar se zgodi hitreje), temveč par centimetrov pod njim. To preverimo s prstom ali palčko. Če je prst še rahlo vlažna oziroma ostane na palčki, z zalivanjem počakamo, saj lahko škodimo tudi s pretiravanjem. Preverjanje ponovimo naslednji dan ali čez dva dneva.  

Pri manjših sobnih rastlinah lahko stanje preverimo celo tako, da jih dvignemo. Če imamo občutek, da je lonček lahek, je čas za zalivanje. Potem ko rožo po takšnem preverjanju prvič zalijemo, jo vsak dan potežkamo. Tako se naučimo, kako se teža zmanjšuje, s tem ko voda izhlapeva, in hitreje prepoznamo, kdaj je prst suha.  

Temperatura vode 

Voda, s katero zalivamo, ne sme biti niti pretopla niti prehladna. Ko jo nalivamo iz pipe, je pravilno temperaturo težko zadeti, zato jo je najbolj praktično najprej naliti v steklenico, ki jo nekaj časa pustimo stati, da se temperatura prilagodi na sobno.   

V katerem delu dneva? 

Manjše rastline potrebujejo pogostejše zalivanje, ker imajo manj prsti.
Manjše rastline potrebujejo pogostejše zalivanje, ker imajo manj prsti. FOTO: Dreamstime

Rastline je najbolje zaliti zjutraj. Poleti običajno to pomeni zgodaj zjutraj, preden postane sonce močno. Če jih zalivamo prepozno, lahko voda izhlapi, preden jo imajo rastline čas vsrkati. Če zjutraj nimamo časa, jih torej zalijemo zvečer, ko je sonce spet šibkejše. Ima pa jutranje zalivanje prednost, ker voda, ki pristane na listih, zaradi vročine izhlapi hitreje kot v večernem času. To pomeni manjše tveganje za pojav kakšnih bolezni. 

Pravilno zalivanje 

Veliko ljudi rastlin ne zalije dovolj. Treba je doliti toliko vode, da ta začne teči skozi luknje na dnu lonca. Ujel jo bo podstavek. Nato počakamo približno eno uro in vodo iz podstavka odlijemo. Tudi ta korak je pomemben, saj s tem preprečimo, da bi korenine začele gniti. 

Nekatere rastline pa je celo bolje zalivati od spodaj namesto od zgoraj. Afriške vijolice so takšen primer. Bolje je v podstavek vodo naliti do višine približno dveh centimetrov in počakati pol ure, da jo rastlina vpije. Preostanek odlijemo. Razlog, da je nekatere rastline bolje zalivati na tak način, je, da ne marajo mokrih listov in stebel. 

V povprečju moramo sicer rastlini dati toliko vode, da njena količina obsega četrtino do tretjino volumna lonca. 

Manjše rastline potrebujejo pogostejše zalivanje, ker imajo manj prsti. 

Poleti ne potrebujemo več tekočine le ljudje in živali, ampak tudi rastline.
Poleti ne potrebujemo več tekočine le ljudje in živali, ampak tudi rastline. FOTO: Dreamstime

Problem sonca  

Rastline seveda potrebujejo sončno svetlobo, a bolj kot so izpostavljene sončnim žarkom in bolj, kot je vroče, bolj so žejne. Kot mi! 

Razlog je, da v takšnih okoliščinah poteka intenzivnejši proces transpiracije, kar je izhlapevanje vode iz rastlin. To je proces, ki ga lahko primerjamo z našim dihanjem. S prostim očesom ne opazimo, da tudi rastline dihajo, a če bi čez del listov poveznili plastično vrečko, bi postala vlažna. 

Pogosto je dobro poleti  rastline umakniti nekoliko stran z neposredne sončne svetlobe in s tem nekoliko zmanjšati njihove potrebe po vodi. To je tudi nekaj, kar lahko storimo, ko smo nekaj časa odsotni in doma ni nikogar, ki bi jih lahko dan za dnem spremljal in prihitel s kantico za vodo, ko je ravno pravi čas. 

Išče se najlepša sobna rastlina

Išče se najlepša sobna rastlina, tako da z nami delite svojo zeleno hišno kraljico ali kralja – zelenega, cvetočega, majhnega, velikega ... Vaš ponos! Vemo, da nikakor ni lahko, toda prosimo vas, da se odločite za eno rastlino – tudi na fotografiji naj bo, če je možno, samo ena rastlina oziroma rastline iste vrste.

Vaše poslane fotografije bomo objavili, izžrebali pa bomo tudi sobno rastlino – kraljico ali kralja –, ki bo krasila naslovnico spletnega portala Dominvrt.si, lastnika izbrane rastline pa bomo tudi lepo nagradili. 

Tako da le pogumno: izpolnite prijavnico in nam pošljite fotografijo svoje najljubše sobne rastline – in denarna nagrada bo mogoče vaša.

Kako oživiti odmrlo ali umirajočo rastlino?
Preberi še
Kako oživiti odmrlo ali umirajočo rastlino?
Tako morate skrbeti za palmo
Preberi še
Tako morate skrbeti za palmo
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698