Za dolgo življenjsko dobo korenin je ključno pravočasno presajanje
Orhideja ima lahko precej dolgo življenjsko dobo, seveda pod pogojem, da ji uspemo zagotoviti ustrezno okolje. Poleg dejavnikov, kot sta voda in svetloba, je zanjo še posebej pomembno pravočasno in pravilno presajanje – navadno to pomeni enkrat na dve leti.
Ključni razlog za presajanje je ta, da se rastni medij sčasoma posede in zato rastlina nima več ustrezne opore. Poleg tega ji ta ne zagotavlja potrebnih hranil. Orhideja lahko tudi preraste svoj lonec ali pa posoda, v kateri smo rastlino kupili, morda ni optimalne oblike ali velikosti zanjo.
Večina orhidej, kupljenih v trgovini, je zapakiranih v poceni plastične lončke, s čimer je kršeno glavno pravilo uspešne rasti. Ker okoli korenin ni pretoka zraka, nimajo možnosti, da bi se kadarkoli popolnoma posušile. Tako rastlina ne more dihati in gnitje korenin je neizogibno.
Tomaž Jevšnik, strokovnjak za orhideje, zato svetuje, da pred nakupom orhideje vedno preverimo, da so njeni listi nepoškodovani, korenine pa zelene in sočne: "Zeleni koreninski vršički, ki so vidni preko prozornega lončka, so signal aktivnosti rastline. Cvetno steblo naj ima približno polovico cvetov odprtih in vsaj en popek, ki je še zaprt. Tako veste, da je rastlina sveža in bo cvetela še nekaj mesecev. V trgovskih centrih povprašajte, ob katerih dnevih dobijo svežo pošiljko, in si tako zagotovite orhidejo v najboljšem stanju."
Ko korenine gledajo iz lonca, je čas za presajanje
Če želimo prepoznati, kdaj orhideja potrebuje presajanje, moramo biti pozorni na korenine.
Orhidejo moramo nujno presaditi, če je mešanica za lončenje že začela razpadati – preverimo tudi, ali je v njej zbita snov in veliko majhnih delcev. Neustrezen substrat namreč pomeni slabše okolje za korenine.
"Vsekakor je najboljši čas za presajanje spomladi in poleti, ko so orhideje najbolj aktivne v rasti. Kljub temu lahko orhideje presajamo tudi jeseni in pozimi, če smo v to prisiljeni zaradi gnitja korenin. V tem primeru je pomembno, da ne čakamo, ampak rastlino takoj presadimo v svež substrat in skušamo rešiti koreninski sistem, kolikor ga je ostalo," pravi Jevšnik.
Orhideje nikoli ne sadimo v zemljo za lončnice
Substrat, ki ga izberemo, je ključnega pomena za uspeh rastline – nikoli ne uporabljamo zemlje za sobne rastline. Dobra mešanica lubja bo kar najbolje posnemala njihove naravne rastne razmere, saj bo zadrževala vlago, hkrati pa omogočala odtekanje vode. Pri presajanju vedno izberemo svež material, starega pa v celoti zavrzite.
Kako velik lonec potrebuje orhideja?
Za razliko od mnogih drugih rastlin orhideje nimajo težav z omejenim prostorom za rast, zato pri presajanju načeloma ne potrebujemo večjega lonca. Številne orhideje so epifiti, kar pomeni, da naravno rastejo na drevesih in so zato njihove korenine vajene trdnega oprijema – četudi v lončku to pomeni, da se oprimejo lubja ali pa posode, v kateri so posajene. Prav tako korenine ne potrebujejo svetlobe, pojasnjuje Jevšnik: "Falenopsisi so sposobni izvajati fotosintezo tudi z zelenimi koreninami, kar je za nas v proizvodnji zelo pomembno, pri vas doma pa je bolj pomemben estetski vidik in stabilnost rastline, zato se vam ni treba ukvarjati z zagotavljanjem svetlobe koreninam. Rastlina bo dobro uspevala, tudi če so korenine v temi."
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV