Dominvrt.si
sobna rastlina

Kako oživiti odmrlo ali umirajočo rastlino?

Dom in vrt
09. 01. 2023 05.00
0

Videz je lahko zavajajoč, in če je rastlina videti mrtva, še ne pomeni, da je mrtva tudi v resnici. Poskusite s temi vrtnarskimi triki oživiti svojo dragoceno rastlino.

Če berete ta članek, potem je verjetno, da imate v rokah odmrlo rastlino. Ne bodite prestrogi do sebe – to se zgodi tudi najboljšim od nas in včasih celo pri najmanj zahtevnih rastlinah. "Nekateri najpogostejši razlogi za propad rastline so prekomerno zalivanje, neprimerna količina sonca, sprememba okolja, škodljivci ali pomanjkanje hranil," pravi vrtnarski strokovnjak John Valentino. "Vse te težave je mogoče odpraviti, če jih pravočasno opaziš."

1. korak: Poiščite znake življenja

Ko gre za rastline, pomeni izraz "odmrl" več stvari. Morda se zdi, da je vaša rastlina mrtva, toda ko si jo natančneje ogledate, v resnici ni vedno tako. Če je na njej ostalo kaj zelenega, je še vedno živa. "Kakršni koli zeleni znaki na steblu pomenijo, da obstaja verjetnost, da jo boste lahko oživili," pravi Valentino.

Poiščite znake življenja.
Poiščite znake življenja. FOTO: Dreamstime

Preverite tudi korenine. Kot sistem za podporo pokažejo veliko informacij o stanju splošnega zdravja rastline – tudi če so nekateri vidni deli rastline mrtvi, morda korenine še vedno prejemajo dovolj hranil in vode, da lahko preživijo. "Zdrave korenine bi morale biti videti puhaste in bele do rumene barve, konice pa bi morale biti bele," pravi Jennifer Morganthaler, svetovalka za kmetijstvo. Če najdete znake življenja na koreninah, je naslednji korak ugotavljanje, kaj je šlo narobe in kako oživiti svojo rastlino.

2. korak: Preverite, ali ste jo preveč zalili

Rastline potrebujejo vodo, da preživijo in uspevajo, vendar je mogoče rastlini dati preveč vode. "Prekomerno zalivane rastline bodo imele rjave ali rumene uvele liste ter vlažno zemljo," pravi Valentino. "To bo vplivalo na korenine, ki lahko začnejo gniti." Če ste svoji rastlini dali preveč vode, boste morali čim prej uvesti nekaj sprememb. "Rastlino premaknite z neposredne sončne svetlobe in jo nehajte zalivati, dokler se zemlja ne izsuši," svetuje Morganthalerjeva. "Če je zemlja razmočena, boste morali prst osušiti." To pomeni, da zamenjajte prst, osušite korenine, odrežite gnile dele in rastlino posadite v bolj zračno prst.

Preverite, ali ste jo zalivali premalo.
Preverite, ali ste jo zalivali premalo. FOTO: Dreamstime

3. korak: Preverite, ali ste jo zalivali premalo

Tako kot je problematično pretirano zalivanje, je težava tudi premalo zalivanja – in pri mnogih ljudeh je to verjeten scenarij. Rastlina bo začela veneti, listi se bodo začeli sušiti in na konicah rjaveti, nato bodo odmrli in odpadli. Prst v loncu je videti razpokana in je odmaknjena od robov lonca.

Seveda je tukaj odgovor voda, vendar morate umirajočo rastlino napojiti na pravi način. "Če je rastlina zaradi pomanjkanja vode trpela dlje časa, jo lahko na hiter način oživimo tako, da jo nekaj ur namakamo v vodi," pravi vrtnarka Vickie Christensen. "Številne rastline se s to metodo že v enem dnevu spremenijo iz povešenih in žalostnih v lepe, bujne in živahne rastline."

4. korak: Odstranite odmrle liste 

Rastline, ki propadajo, bodo verjetno imele odmrle liste, ki se jih boste morali znebiti. Bodite neusmiljeni: če so listi popolnoma rjavi, se ne bodo več vrnili v prejšnje stanje; namesto tega se osredotočite na novo rast. Odmrle liste odrežite z rastlinskimi škarjami ali jih nežno stisnite s konicami prstov. Običajno se odmrli listi zlahka odlepijo s stebla, če pa morate vleči, uporabite škarje.

Odstranite odmrle liste.
Odstranite odmrle liste. FOTO: Dreamstime

5. korak: Obrežite stebla

"Odrežite odmrle liste in nato odstranite tudi odmrle koščke stebla," pravi Valentino. To je tudi pravi čas, da zamenjate zemljo. Če je rastlina v premajhnem loncu, rastlino posadite v malce večji lonec (nikakor pa naj ne bo prevelik!). Imejte v mislih, da sprememb na bolje verjetno ne boste videli takoj. Odvisno je od rastline –  lahko traja nekaj tednov ali več, preden bo rastlina v boljšem zdravstvenem stanju, kajti rastlina najprej obnavlja korenine, šele nato liste.

6. korak: Oglejte si razsvetljavo

Osvetlitev je pomemben dejavnik za zdravje vaših sobnih rastlin, zato se morate prepričati, da vaša rastlina dobiva optimalno količino. Ko veste, ali ima vaša sobna rastlina raje popolnoma sončno lego, delno sončno lego, neposredno ali posredno sončno svetlobo, jo lahko premaknete na primernejše območje v vašem domu. "Če vaša rastlina ne dobi dovolj svetlobe, ji lahko pomaga, če jo premaknete nekam drugam." Na videz odmrla rastlina lahko s to preprosto potezo prej in slej poživi. 

7. korak: Ugotovite, ali vaša rastlina potrebuje več vlage

Če je vaša rastlina prišla iz tropov, morda umira, ker nima optimalnih pogojev. Čeprav je količina potrebne vlage odvisna od vrste rastline, obstaja nekaj kazalcev, da rastlina morda potrebuje več vlage v zraku. Če je vlažnost premajhna, lahko rastlina kaže znake krčenja, rjavenja in venenja. Če potrebujete več vlage, poskusite redno megliti rastline ali jih združiti, da povečate vlago.

Seveda pa bo prevelika vlaga za nekatere rastline problematična. Če je vlažnost prevelika, lahko rastlina razvije plesen, glivične okužbe in rumene liste. Rastline z debelejšimi, voščenimi listi na splošno bolje prenašajo suh zrak in tako je v večini naših domov. Toda čeprav so sobne rastline prilagojene življenju v zaprtih prostorih in ne potrebujejo nujno zelo vlažnih pogojev, večini ne bo všeč, če bodo ob grelniku ali prezračevalniku.

Zagotovite dodatna hranila
Zagotovite dodatna hranila FOTO: Dreamstime

8. korak: Zagotovite dodatna hranila

Hranjenje rastlin je še posebej pomembno v rastni sezoni spomladi in poleti. Podhranjena rastlina bo imela šibka stebla ali razbarvane liste, zato boste za oživitev umirajoče rastline potrebovali kompost ali gnojilo. Če pa je vaša rastlina v slabem stanju, je dobro začeti počasi. Ne želite naenkrat narediti številnih nenadnih sprememb, saj je rastlina verjetno že v stanju šoka in bolj dovzetna za težave. Večini rastlin najbolj koristi malo gnojila, običajno enkrat ali dvakrat na mesec v rastni sezoni.

9. korak: Počakajte vsaj mesec dni

Z lahkoto lahko izgubite upanje, če se zdi, da se vaš trud ne obrestuje. Ampak ne pozabite: nekaj časa je trajalo, da ste svojo rastlino skoraj ubili, in nekaj časa bo trajalo, da jo spet pozdravite. Ključno je biti potrpežljiv. Nekaj tednov negujte svojo rastlino in jo nato znova ocenite. Ko ste sprejeli ukrepe za oživitev umirajoče rastline, lahko traja do en mesec, preden začnete opažati izboljšanje ali novo rast, zato ne odnehajte prezgodaj. Morda bo tudi trajalo, preden ugotovite natančno težavo in nadaljnjo rešitev, zato lahko postopek traja dlje, kot ste pričakovali.

Počakajte vsaj mesec dni
Počakajte vsaj mesec dni FOTO: Dreamstime

10. korak: Kompostirajte jo

Če ste preizkusili vse, vključno s čakanjem najmanj mesec dni, in vaša rastlina ni napredovala, je možno, da je čas za slovo. Toda namesto da svojo odmrlo rastlino vržete v smeti, jo odložite v kompostnik. Ko kompostirate rastline, tudi če so mrtve, lahko ostanke spremenite v zemljo, bogato s hranili, ki deluje kot naravno gnojilo, to pa lahko koristi vašim drugim sobnim rastlinam ali vrtu. To pomeni, da ima vaša odmrla rastlina novo življenje in prispeva k zdravju drugih rastlin, hkrati pa pomaga tudi okolju.

Poznate to zanimivo orhidejo?
Preberi še
Poznate to zanimivo orhidejo?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702