Zdravo bivalno okolje je v zimskem času, ko smo že tako nagnjeni k prehladom in drugim boleznim, še toliko bolj pomembno. Eden izmed ključnih dejavnikov je kakovost zraka, ki ga vsakodnevno vdihavamo v svojem domu. Vzrok za težave z dihanjem, suho grlo, draženje v nosu in celo krvavitve iz nosu je lahko tudi suh zrak, ki vam ga te rastline lahko pomagajo odpraviti.
Proces, skozi katerega rastline oddajajo vlago, se imenuje transpiracija
Voda, ki jo rastlina črpa iz zemlje, potuje po koreninah rastline, skozi stebla in do listov, kjer skozi pore na površini izhlapi v zrak.
Čopasta zelenčica
Precej pogosto lončnico marsikdo pozna tudi pod imenom 'rastlina pajek', manj znano dejstvo pa je, da je ta ena bolj učinkovitih sobnih rastlin za povečanje vlažnosti v zaprtih prostorih. V zadnjem času je bilo izvedenih kar nekaj študij, ki so vključevale čopasto zelenčico, te pa so med drugim pokazale tudi, da lahko rastlina iz zraka v zaprtih prostorih odstrani toksine, kot sta ogljikov monoksid in formaldehid.
Afriška tolstica
Njena domovina je Afrika, kot izdaja že ime, kot manjšo sobno rastlino pa jo najdemo tudi v naših domovih. Njena sposobnost povečati vlažnost v prostoru, se izkaže predvsem v hladnejšem delu leta, ko je tudi dan krajši in je na voljo nasploh manj svetlobe, saj se ravno takrat zgodi najbolj intenzivno izhlapevanje. Postavite jo na svetlo mesto ob oknu, kjer bo čez dan lovila sončne žarke, ponoči pa skrbela za vlažen zrak v prostoru.
Fikus
Fikus raste kot drevo, grm ali kot vzpenjalka, najbolj znan in priljubljen pa je benjamin. Posadite ga v lonec in postavite v vašo dnevno sobo, kjer bo skozi vso zimo skrbel za vlažnost ozračja, dovajal kisik ter nevtraliziral toksine. Ker precej hitro raste, potrebuje nekoliko več prostora, najbolje pa bo uspeval v senčnem delu stanovanja.
Kalanhoja
Ta rastlina z Madagaskarja je več kot idealna izbira za domove s suhim zrakom. V listih je sposobna shraniti veliko vlage, ki jo nato oddaja v zrak. Ne potrebuje pogostega zalivanja, zlasti v zimskem času potrebuje manj vode, hvaležna pa vam bo za vsak sončni žarek svetlobe.
Spatifil ali samolist
Spatifil je tropska zimzelena rastlina, z belimi cvetovi v obliki enega samega cvetnega lista. Običajno zraste do približno 40 centimetrov, v zelo ugodnih pogojih pa tudi več. Najbolj domače se počuti v toplem prostoru z veliko sončne svetlobe in z rahlo vlažnimi tlemi. Če imate mačko ali psa, jo postavite na mesto, kjer mu bo nedosegljiva, saj gre za strupeno rastlino.
Nekatere rastline imajo ravno nasproten učinek in iz zraka črpajo vlago
Težko bi rekli, da obstaja rastlina, ki ima neugoden vpliv na ozračje in bi jo zato odsvetovali v vašem domu, vseeno pa imajo določene lončnice ravno nasprotni učinek in vlago iz okolja črpajo, namesto, da bi jo dovajale. Ena ali dve rastlini seveda nimata tako drastičnega vpliva, da bi vas situacija morala skrbeti, a vseeno, če se v zimskem času borite z izjemno suhim zrakom, morda razmislite o zamenjavi kaktusa, aloe vere in sukulent.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV