Če menite, da vam primanjkuje izkušenj ali znanja za uspešno razmnoževanje vaših sobnih rastlin, ker tega še niste počeli, je to povsem razumljivo. Toda naj vas začetna negotovost ne odvrne od poskusa.
Ne glede na to, ali gre za trdoživ taščin jezik ali občutljivo kalatejo ali šeflero, ki ne zahteva skoraj nič vzdrževanja, je prav vsako od njih enostavno razmnožiti.
Zlati potos
Zlati potos je ena najbolj priljubljenih sobnih rastlin po vsem svetu. Je tudi ena najbolj nezahtevnih, saj dobro uspeva v slabših svetlobnih razmerah z minimalnim zalivanjem. Njena trdoživost v kombinaciji s privlačnim listjem, ki dramatično pada čez lonec, v katerem je posajena, je razlog za priljubljenost tudi med novinci v svetu sobnih rastlin.
Za razmnoževanje zlatega potosa je potrebno le, da izberete zdravo steblo z vsaj 4 do 5 listi. Steblo lahko odrežete tik pod koreninskim vozlom in ga nato postavite v kozarec z vodo. V približno 3 do 4 tednih bi moralo steblo razviti lastne korenine. Po tem času je vaš podtaknjenec pripravljen za presaditev v posodo z dobro odcedno zemljo in ravno prav velikimi drenažnimi luknjami.
Čopasta zelenčica
Čopasta zelenčica je s svojimi dolgimi in tenkimi belo-zelenimi črtastimi listi, ki visijo iz posode, videti naravnost čudovito. Ta lepotica, imenovana tudi 'rastlina pajek' ali 'pajkova rastlina', je zelo priljubljena sobna rastlina zaradi svoje preprostosti in sposobnosti, da se zlahka prilagodi okolici. Najboljše pri tem je, da na koncu svojih dolgih listov požene drobne izrastke, zaradi katerih jo je neverjetno enostavno razmnoževati.
Ko rastlina razvije koreninice, dolge vsaj dva centimetra, je pripravljena na razmnoževanje. Z ostrim nožem ali škarjami, izrastek previdno odrežite, pri čemer pazite, da ne poškodujete korenin. Posadite jo v glineno ali plastično posodo, napolnjeno z dobro odcedno zemljo za lončenje in zalijte. Poskrbite, da bo zemlja ves čas vlažna, vendar ne razmočena, dokler se ne ukorenini.
Druga možnost je, da zrelo rastlino izkopljete in koreninsko grudo nežno razdelite na dva ali več delov. Korenine poskusite ohraniti čim bolj nedotaknjene. Nato posamezne dele posadite v ločena lončka.
Taščin jezik
Večina lastnikov sobnih rastlin ima v svojih srcih posebno mesto za taščin jezik. Razlog bi lahko pripisali tudi dejstvu, da so verjetno edine sobne rastline, ki lahko prenesejo tedensko zanemarjanje, ne da bi se kaj posebej pritoževale.
Ta rastlina je ime 'taščin jezik' dobila, zahvaljujoč vpadljivim mečastim listom, pogosto pa jo najdemo tudi pod imenom sanseverija. Ne glede na to, kako jo poimenujemo, pa ni mogoče zanikati dejstva, da je najbolj nezamerljiva med vsemi sobnimi rastlinami in jo je na srečo dokaj enostavno razmnoževati.
Za vzgojo potrebujemo le en sam zdrav list, ki ga ukoreninimo v zemlji ali vodi. Pri ukoreninjenju v vodi pazite, da potopite le spodnji del odrezanega lista. V nekaj dneh boste opazili, da se razvijajo majhne koreninice.
Vendar pa je najlažji način za razmnoževanje taščinega jezika z delitvijo. Pri tej metodi morate s čistim in ostrim nožem ali škarjami nežno ločiti šop listov s koreninami, pritrjenimi na glavno rastlino, nato pa del rastline presaditi v drugo posodo.
Okroglolistna tolstolistnica
Drevo denarja ali tolstolistnica, kot imenujemo to rastlino, je še ena v vrsti rastlin, ki jih je precej enostavno razmnoževati.
Gre za privlačno sočnico ali sukulento z majhnimi, mesnatimi ovalnimi listi. Je rastlina, ki ne zahteva vzdrževanja, za najboljše rezultate pa jo iz stebel ali listov razmnožujemo v toplih mesecih. Razmnoževanje s steblom bo dalo nekoliko hitrejše rezultate, v kolikor ste bolj neučakane sorte.
V obeh primerih morate vzeti potaknjenec, steblo ali list, ga potopiti v vodo ali še bolje v sredstvo za ukoreninjanje za boljše možnosti za uspeh in nato posaditi v lonček z dobro odcedno vlažno zemljo. Na mestu z veliko posredne svetlobe lahko pričakujete, da se bodo korenine oblikovale v približno enem mesecu.
Fitonija
Fitonija je zaradi svojega osupljivega videza z bujno zelenimi listi z nežnimi belimi, rožnatimi ali rdečimi žilami zelo iskana sobna rastlina. Čeprav zaradi potrebe po pozornosti težko rečemo, da je med manj zahtevnimi, razmnoževanje pa po drugi strani sploh ni zapleteno.
Fitonijo lahko razmnožujemo s stebelnimi ali listnimi potaknjenci. Priporočljivo je, da postopek opravimo spomladi ali zgodaj poleti.
Ne pozabite tudi, da fitonija obožuje vlago, zato po tem, ko steblo ali listni potaknjenec posadite v zemljo, poskrbite za ohranjanje visoke ravni vlažnosti. Lonček postavite na svetlo, toplo mesto. Prve korenine lahko pričakujete v 2 do 4 tednih.
Monstera
Sobno rastlino vpadljivega videza s širokimi zelenimi listi bi težko zgrešili. Ker v naravi raste na tleh tropske džungle, je razvila zanimiv sistem, s katerim poskrbi, da sonce in dež zlahka dosežeta njene korenine – temu namreč služijo luknje na listih.
Monstera je idealna izbira za začetnike, saj ne zahteva veliko pozornosti in nege. Pravzaprav lahko monstera v idealnih razmerah zraste in postane velika rastlina v le nekaj mesecih. Ko doseže svojo polno velikost lahko razmišljate o razmnoževanju s stebelnimi podtaknjenci.
Za razmnoževanje monstere izberite več stebelnih podtaknjencev, ki jih odrežete neposredno pod vozliščem. Nežno odstranite morebitne odvečne liste (dva do trije na rez stebla povsem zadostujejo), nato pa potaknjence položite v vodo ali neposredno v zemljo.
Posodo postavite na toplo, svetlo mesto in redno menjajte vodo ter potrpežljivo čakajte, da potaknjenci začnejo razvijati lastne korenine.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV