Rovlejev grint tvori dolga stebla, na katerih so eden poleg drugega, nanizani majhni zeleni listki, okrogle oblike. Je razmeroma trpežna rastlina, ki raste zelo hitro, tudi do 35 centimetrov na leto.
Čeprav jih običajno gojimo kot viseči okras, so v svojem naravnem okolju, to je vzhodnoafriška puščava, pravzaprav talne rastline, ki se razraščajo po tleh.
V notranjih prostorih jih lahko sadimo kadarkoli, pomembno pa je, da jim zagotovimo dovolj toplote. Poleg niza čudovitih zelenih biserov lahko rastlina spomladi požene bele cvetove s prijetnim vonjem po cimetu, kar je sicer bolj značilno za prostorastoče rastline te vrste in manj za tiste v notranjih prostorih.
Če imate doma psa ali mačko, potem se tej rastlini v vašem domu morda raje izognite ali pa ji poiščite mesto, kjer bo hišnim ljubljenčkom in manjšim otrokom nedosegljiva, gre namreč za strupeno sukulento.
Kako ohraniti rastlino lepo skozi vse leto?
Rovlejev grint ne potrebuje posebnih pogojev za rast, niti nima večjih težav z boleznimi ali škodljivci. Pozorni bodite le, da mu zagotovite dovolj svetlobe ter ga občasno pognojite. Tako bo preživel tudi pet let, če pa iz stebelnih podtaknjencev razmnožite novo rastlino, bo ta živela praktično neomejeno.
Svetloba
Postavite ga na mesto, kjer ga bo del dneva dosegla neposredna sončna svetloba, preostanek časa pa bo preživel v senčnem delu. Najbolje bo, da ga hranimo na neposredni sončni svetlobi v mehkejših jutranjih urah, nato pa ga v popoldanskih urah premaknemo na mesto z razpršeno, posredno svetlobo ali delno senco.
Prst
Najbolj primerna je peščena zemlja, vendar bo lončnica prav uspevala tudi v mešanici, ki je pripravljena za sukulente in kaktuse. Ker je precej dovzetna za gnilobo korenin, mora biti zemja dobro odcedna.
Voda
Tla rastline naj bodo med rastno sezono, torej spomladi in poleti rahlo vlažna, v zimskih mesecih pa zalivajte nekoliko bolj poredko. Navadno je dovolj, če jo zalijete enkrat na 14 dni.
Če je zemlja suha na dotik približno pol centimetra v globino, je čas za zalivanje.
Če opazite, da se kroglasti listi sploščijo, je to dober pokazatelj, da rastlina potrebuje več vode.
Sukulente potrebujejo dobro drenažo, zato pazite, da korenine niso preveč namočene. Rovlejev grint je tako kot druge sukulente, odporen na sušo, medtem ko njegove korenine v nekoliko bolj mokrem okolju kaj hitro zgnijejo.
Gnojilo
V rastni sezoni ga vsaka dva tedna nahranite s tekočim gnojilom, razredčenim na približno polovico. V zimskem obdobju mirovanja rastlino pognojite le vsakih šest tednov ali po potrebi.
Kako doseči, da bo rastlina cvetela?
Prezimovanje je bistvenega pomena, če želite vzgojiti sukulento s cvetovi. Čas za cvetenje je poleti, pri čemer nastanejo beli cvetovi z dolgimi rdečimi prašnički. Cvetovi so minimalistični a dišijo s sladkim in rahlo pikantnim vonjem, ki spominja na cimet. Če želite rastlino pripraviti do cvetenja, potem jo v zimskem času postavite v hladen prostor, ter jo čim manj zalivajte. Ko se spomladi začne rastna sezona jo pognojite dvakrat na teden. Če boste imeli srečo, bo rastlina ob pogoju, da ima dovolj svetlobe, kmalu zacvetela.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV