Ste vedeli, da praprot spada med najstarejše rastlinje na svetu? Danes od najbolj pestre in raznolike rastlinske skupine poznamo okrog 12.000 vrst, ki so razširjene po območjih od severne tundre do tropov, praktično po vsem svetu. Praprot se ne razmnožuje s semeni, temveč s sporami, ki jih tvorijo same na spodnji strani listov.
Kakšno svetlobo potrebuje?
Mnoge praproti ne potrebujejo direktnega sonca in so kot takšne popolne lončnice za vse prostore. Da bi listi rastli enakomerno, se svetuje, da lonček vsake tri do štiri dni tako rekoč zasučemo za četrtino kroga. So idealni 'okrasek' za prav vsak dom, saj jih lahko damo na mizo, okensko polico ali pa v viseči lonček.
Zalivanje
Praproti v svojih listih in koreninah ne skladiščijo vode, te zmožnosti niti nimajo. Prst mora biti tako konstantno enakomerno vlažna. Povedano dobesedno, poleti jih moramo zalivati vsaj enkrat na teden. Da bi preprečili kopičenje apnenca ali presežek hranilnih snovi v prsti, je dobro, da celo prst enkrat na mesec potopimo v vodo, ki ne vsebuje apnenca, in potem pustimo, da se temeljito odcedi.
Gnojenje
Praprot velja za občutljivo rastlinje, zato moramo biti pri gnojenju previdni. Količino priporočljivega gnojila raje prepolovite, če ste v dvomi. Gruda se po gnojenju ne sme izsušiti. V obdobju rasti, od aprila do oktobra, gnojimo vsak mesec, v zimskih mesecih, od novembra do marca, pa na šest tednov ali mesec in pol. Če pa pri presajanju zemlje dodajate organsko gnojilo, rastlin vsaj dva meseca ne gnojite!
Oblike rasti
Praprot najdemo v številnih oblikah. Kot drobcene praproti, velike zgolj nekaj centimetrov, plavajoče praproti, na primer štiriperesna marzilka ali plavajoči plavček, nekatere drevesne praproti v tropskih in subtropskih predelih pa zrastejo tudi do trideset metrov v višino.
Razmnoževanje
Najbolj preprosto razmnoževanje praproti je z delitvijo korenik ob presajanju. Pri tem pazite, da ima vsak posamezni del več listov. Dokler ti deli ne začnejo rasti, skrbite, da je zemlja v novih lončkih le rahlo vlažna in je z zalivanjem ne premočimo.
Posebnosti praproti
Skoraj vse vrste praproti so gozdne rastline. Ustrezajo jim visoka zračna vlaga, svež zrak in senčno ali polsenčno mesto, nikakor pa ne direktna izpostavljenost soncu.
Dominvrt e-novice
V branje priporočamo še:
Vir: Okrasne rastline za vaš dom
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV