Okna, ki gledajo na sever
Tu nikoli ni neposredne svetlobe, kar pomeni, da sonce nikoli ne posveti na rastline, ki jih postavite ob ta okna. Poleg tega je severna svetloba šibkejša in pozimi je lahko primanjkuje, zato lahko takrat rastline premaknete k morebitnim oknom, ki so obrnjena v katero koli drugo smer. Severna okna so sicer primerna za sobne rastline, ki prenesejo manj svetlobe. Ni jih veliko.
Okna, ki gledajo na jug
Rastline, ki uspevajo na severni strani, ne bodo na južni in obratno. Ob oknih, ki so usmerjena proti jugu, je na voljo ogromno svetlobe, ki za povrh sije neposredno na rastline v delu dneva, ko je sonce najmočnejše. Poleti je to običajno prehudo za večino rastlin, in to kljub temu, da je prostor ob južnih oknih idealen za vrste, ki obožujejo sonce. Tudi ta skupina sicer ni velika.
Toda izpostavljenost soncu je mogoče zmanjšati z zavesami in senčili. Druga možnost je, da rastline odmaknete v del prostora, kjer zaradi oddaljenosti od oken svetloba ni več neposredna, ampak posredna. To pomeni, da sonce ne sije neposredno na rastline, ampak se najprej od nečesa odbije in šele nato posveti nanje. Močna posredna svetloba najbolj ustreza večini rastlin.
Okna, ki gledajo na vzhod
Neposredna svetloba rastline ob oknih, ki gledajo na vzhod, obsije zjutraj – toda to je čas v dnevu, ko sonce še ni močno. Kasneje prevlada močna posredna svetloba, ki je – kot že rečeno – idealna za največje število sobnih rastlin. Povsem jim ustreza tudi jutranja šibkejša neposredna svetloba. Ob oknih, ki so obrnjena na vzhod, je tako najlažje gojiti največje število sobnih rastlin. Tudi zato, ker poleti temperature ne zrastejo toliko kot ob južnih in zahodnih oknih.
Okna, ki gledajo na zahod
Sonce se na zahodni strani prikaže kasneje kot na južni, torej naj bi bilo šibkejše, a v resnici je v toplem delu leta v kombinaciji z visokimi temperaturami, ki se proti večeru ne spustijo tako hitro, običajno še vedno zelo močno. Medtem ko je dopoldne manj svetlobe, je torej popoldne tudi ob teh oknih močna neposredna svetloba. Za zahodno stran zato velja, kar je bilo napisano za južno.
Rastline pokažejo nezadovoljstvo
Če rastline niso zadovoljne, ker imajo sončne svetlobe preveč ali premalo, postane barva listov najprej vse svetlejša, nato porumenijo/porjavijo in sčasoma začnejo odpadati. Če ste rastline postavili v pretemen del prostora, lahko nehajo rasti ali rastejo zelo počasi. Na steblu je vse večji razmak med listi, ti so manjši in tanjši. Lahko se začnejo nagibati v smer vira svetlobe.
Prilagajanje
Razumeti morate, da rastline iz sončne svetlobe proizvajajo svojo hrano, zato je za njih nadvse pomembna. Ta postopek se imenuje fotosinteza in se odvija v posebnih celicah. Rastline, ki potrebujejo manj svetlobe, imajo dejansko večje število teh celic, da lahko v krajšem času bolj izkoristijo manj svetlobe. Zanimivo je, da se število teh celic lahko spreminja. Če rastlino premaknete z mesta, kjer je imela več svetlobe, na mesto, kjer je ima manj, se bo poskušala prilagoditi tako, da bo povečala število celic. Toda ker to zanjo predstavlja stres, sposobnosti prilagajanja raje ne preizkušajte preveč.
Če želite, da vaše domovanje krasijo sobne rastline, ki lepo uspevajo, morate upoštevati svetlobne pogoje. Ne morete jih razpostaviti le glede na to, kje mislite, da bi prostor potreboval pozelenitev.
Si tudi vi želite zelene džungle v svojem domu?
Džungla z rastlinami je enostavnejša, kot si morda mislite. Več o zanimivih rastlinah, ki jih lahko gojite v svojem domu ter kako za njih skrbeti, si poglejte v prispevku oddaje Dom in vrt:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV