Dominvrt.si
Vžigalice

Vam je zmanjkalo gnojila? Uporabite vžigalice.

L.M.
12. 10. 2023 05.00
0

Svet vrtnarstva je poln idej in trikov, ki so, čeprav so na prvi pogled lahko nekoliko nenavadni, še kako uporabni. Želite izvedeti, zakaj bi morali v zemljo poleg rastlin postaviti vžigalice? Za to obstaja več razlogov.

So sredstvo za odvračanje škodljivcev

Če na svojem vrtu in pri sobnih rastlinah kljub ustreznemu zalivanju, gnojenju in negi opažate slabo rast, je to lahko posledica škodljivcev in mušic. Te privlačijo tla slabe kakovosti ter visoka vlažnost, a jih je včasih težko opaziti.  

Vžigalice
Vžigalice FOTO: Shutterstock

Če ste jih opazili ali sumite, da uničujejo vaše rastline na vrtu ali v cvetličnih koritih, vzemite osem do deset vžigalic in jih zabodite v zemljo z glavami navzdol, nekoliko stran od robov posode. V naslednjih dneh zalivajte svoje rastline kot običajno.

Vžigalice pustite en teden v zemlji in občasno preverite, ali je na njih ostalo še kaj vžigalne snovi. Po potrebi jih zamenjajte z novimi. Ta postopek ponovite trikrat do štirikrat, dokler se ne znebite mušic.

Pomagajo pri pospeševanju rasti rastline

Vžigalice vsebujejo kalijev klorat, fosfor, žveplo, majhno količino magnezija in železov oksid. Nekatere vrste vžigalic pa tudi rdeči fosfor. Če ste rastline pozabili pognojiti ali vam je zmanjkalo gnojila, lahko kot začasno rešitev uporabite vžigalice. Ta trik z vžigalico se dobro obnese pri majhnih rastlinah, medtem ko je za večje, kot so denimo grmovnice in drevesa, količina snovi na vžigalici seveda premajhna, da bi rastlina od nje lahko imela kakršnokoli korist.  

Fosfor v vžigalicah pomaga pri vzpostavitvi dobrega koreninskega sistema. Tega potrebujejo predvsem sadne rastline, zelenjava ter zelišča.

Žveplo in magnezij pomagata pri proizvodnji klorofila, kar pomeni, da bodo vaše rastline imele bolj zeleno listje.

Za kratek čas lahko nadomestijo gnojenje

Če niste prepričani, koliko gnojila potrebujejo vaše rastline, lahko igrate na varno karto, tako da v lonček vtaknete 10–15 vžigalic. Ko rastlino zalijete, bo voda raztopila glavice vžigalic, pri čemer se bodo v zemljo postopoma sproščali fosfor, magnezij in žveplo. 

Kako uporabljati vžigalice kot nadomestilo za gnojenje in odganjanje škodljivcev

V zemljo okoli vsake rastline vstavite 10–20 vžigalic z glavami navzdol. Prepričajte se, da so obrnjene tako, da je del z vžigalno snovjo zakopan v zemljo. 

Vžigalica naj bo postavljena nekje na polovici razdalje med steblom rastline in robom lonca.  Vžigalic ne postavljajte blizu koreninskih grude, saj lahko poškodujete korenine rastline.

Opozorilo: V ta namen nikoli ne uporabljajte odsluženih vžigalic. Ko vžigalico prižgemo, namreč snovi, kot sta žveplo in magnezij, oksidirajo v različnih oblikah. Zato zažgane ali uporabljene vžigalice kot gnojilo ali pesticid niso več uporabne. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Kako se znebiti mušic?
Preberi še
Kako se znebiti mušic?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698