Na tem mestu velja opozoriti, da vsaka rastlina vendarle potrebuje nekaj skrbi. Če niste pripravljeni prevzeti vsaj nekaj odgovornosti, se raje odločite za umetno zelenje.
Toda res je, da obstajajo bolj in manj občutljive rastline. Če se zavedate pozitivnih učinkov narave med štirimi stenami, hkrati pa ne želite, da vam skrb za lončnice vzame preveč časa, se odločite za slednje. Sledi nekaj idej.
Čopasta zelenčica
Vizualno zanimiva rastlina, ki je precej prilagodljiva in trdoživa. Postavite jo na svetlo mesto, kjer ni močnega direktnega sonca. A tudi malo temnejši prostor lahko prenese. Z zalivanjem počakajte, da se prst posuši. Če boste slučajno pozabili, bo potrpežljivo počakala malo dlje. Vendar s takšnim zanemarjanjem nikar ne pretiravajte.
Filodendron brazil
Tudi to je prilagodljiva in trdoživa vrsta. Kot čopasta zelenčica si želi imeti svetel kotiček, kjer se sončni žarki ne dotikajo listov, vendar lahko prenese tudi nekoliko manj idealne razmere. Z zalivanjem je znova dobro počakati, da se prst posuši. Ker je najprej suh vrh, s prstom preverite, kakšna je situacija malo globlje. Če je prst tam še vlažna, z zalivanjem počakajte. Če boste pozabili, vas bo filodendron prijazno opomnil tako, da bo povesil liste. A opomogel si bo kmalu za tem, ko bo dobil vodo.
Zamija
V zadnjem času postaja vse bolj priljubljena lončnica prav zaradi svoje trdoživosti. Sicer ni priporočljivo, da jo preveč preizkušate, a zamija je znana po tem, da jo lahko malo kasneje zalijete in da običajno preživi celo enega najhujših sovražnikov rastlin – to pa je pomanjkanje vlage v zraku, kar je sicer težava bolj v zimskem času zaradi ogrevanja. Odpustila naj bi tudi malo manj svetlobe. Po drugi strani ne prenese zastajanja vode v loncu, kar pripelje do gnitja korenin. Kljub precejšnji trdoživosti velja še enkrat opozoriti, da bi morali rastlini dati vodo, ko jo potrebuje. Zalijte jo, ko postane njena prst suha. In umaknite jo z neposrednega sonca.
Sanseverija
Še ena lepotica, pri kateri ni treba vsak dan preverjati, kako se počuti. Ne mara močnega sonca, postavite jo torej stran od južnega ali zahodnega okna. Sicer ima rada svetel prostor, toda lahko preživi tudi v malo temnejšem. In tudi nad nekaj sončnimi žarki se ne bo pri priči pritožila. Nikar ne pretiravajte z zalivanjem, sanseverijo res zalijte šele, ko je njena prst suha. In to ne le pri vrhu. Vsekakor preverite, da je suha tudi malo globlje. To je rastlina, ki jo je bolje zaliti premalokrat kot prevečkrat.
Okroglolistna tolstolistnica
Še rastlina za tiste z okni, ki gledajo na jug ali zahod. Okroglolistna tolstolistnica potrebuje s soncem obsijano okensko polico. Izhaja iz Južne Afrike, kjer obstaja prepričanje, da prinaša srečo. Tudi to je rastlina, pri kateri je treba počakati, da se prst posuši. Spomladi in poleti potrebuje več vode, jeseni in pozimi pa manj, tudi le enkrat mesečno. V tem delu leta edino pazite, da jo umaknete z okenske police, ki je prepišna in hladna, saj ne mara nizkih temperatur. Ko je toplo, je lahko tudi zunaj, a ko temperatura pade pod 10 stopinj Celzija, jo umaknite med štiri stene.
Preberite še:
Išče se najlepša sobna rastlina
Išče se najlepša sobna rastlina, tako da z nami delite svojo zeleno hišno kraljico ali kralja – zelenega, cvetočega, majhnega, velikega ... Vaš ponos! Vemo, da nikakor ni lahko, toda prosimo vas, da se odločite za eno rastlino – tudi na fotografiji naj bo, če je možno, samo ena rastlina oziroma rastline iste vrste.
Vaše poslane fotografije bomo objavili, izžrebali pa bomo tudi sobno rastlino – kraljico ali kralja –, ki bo krasila naslovnico spletnega portala Dominvrt.si, lastnika izbrane rastline pa bomo tudi lepo nagradili.
Tako da le pogumno: izpolnite prijavnico in nam pošljite fotografijo svoje najljubše sobne rastline – in denarna nagrada bo mogoče vaša.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV