Sukulente uspevajo tako v sušnih kot tudi gorskih, tropskih in subtropskih podnebjih. Najdemo jih v različnih oblikah, velikosti in vrstah, priljubljene pa so prav zaradi svoje nezahtevnosti in čudovitega videza. Prav zaradi njihove glavne značilnosti, in sicer, da so tako njihove korenine kot tudi listi sposobni vzdržati in shranjevati ogromne količine vode, so ene izmed najbolj priljubljenih rastlin, ki uspevajo še tako nebogljenim lastnikom. Potrebujejo malo nege, a z nekaj triki in nasveti za vzgojo bodo uspevale še bolj, kot bi sicer.
Kaj pravzaprav je sukulenta?
Zaradi različne terminologije nekateri strokovnjaki uvrščajo rastlinje, ki raste na sušnih območjih, med sukulente. Mednje tako spadajo tako kaktus, aloja, krasulja in ostale. Na drugi strani pa nekateri strokovnjaki med sukulente uvrščajo le rastline, ki imajo mesnate liste.
Kako pogosto zalivamo sukulente?
Za razliko od ostalih trajnic, sukulente ne potrebujejo tako pogostega zalivanja, niti skrbi za prst. Pravzaprav sukulente še raje vidijo, če jih nekoliko 'zanemarjamo'. Če imamo sukulento v notranjosti, poskrbimo, da ji le enkrat na teden dovajamo zmerno količino vode.
Kakšno prst potrebujejo?
Sukulente vsekakor potrebujejo vlažno prst (ne mokre!), nikakor pa prst ne sme biti prenasičena. Načeloma ob nakupu sukulente že dobimo primerno prst, ki je zmešana tej rastlini primerno, v nasprotnem primeru pa jo lahko kupimo tudi posebej.
Koliko sonca potrebujejo?
Sukulente potrebujejo od šest do osem ur dnevne sončne svetlobe. V kolikor to dobi, izjemno hitro razvija nove popke in lističe.
Kaj pa obrezovanje?
Glede obrezovanja sukulent je vse odvisno od vrste, ki jo imamo doma. Če imamo primerek, na primer krasuljo z debelejšimi in večjimi listi, sukulente ni treba obrezovati, svetuje pa se, da odvečne lističe, ki postanejo mehkejši in so več kot očitno za stran, sproti odtrgamo z rastline.
Svetuje se tudi, da primerke, ki smo jih morda kupili v 'aranžmaju', ločimo in zasadimo posebej. Za sukulente namreč ni najboljše, če so nagnetene v en sam lonček, saj se na takšen način hitreje razmnožujejo različne bakterije, plesni, hitreje pa tudi z ene rastline na drugo prehajajo insekti.
Kot smo dejali, so sukulente izjemno priljubljena vrsta rastlin, a podobno kot pri vseh drugih stvari v življenju, tudi tukaj ni 'bližnjice'. Obstajajo rastline, rože in cvetlice, ki so bolj ali manj občutljive od ostalih, to pa še ne pomeni, da jo lahko postavimo v kot in le opazujemo njen 'napredek'. Tako kot ljudje tudi rastline namreč potrebujejo skrb, nego in pozornost.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV