Dominvrt.si
Vijolična deteljica

Vijolična deteljica: Osupljiva rastlina, ki se ponoči zapre kot dežnik

L.M.
06. 10. 2024 05.00
0

Vijolična detelja je osupljiva rastlina, ki izvira iz tropskih deževnih gozdov Brazilije, pri nas pa jo gojimo kot sobno rastlino. Spada v družino deteljičevk, priljubljena pa je predvsem zaradi zaradi svojih edinstvenih listov v obliki srca. Preberite, kakšne pogoje potrebuje, če jo posadite v lonček in postavite v svoj dom.

Vijolična detelja z latinskim poimenovanjem Oxalis triangularis je ena redkih rastlin s skoraj črnim listjem. V resnici je njeno listje zelo temno vijolične barve, trikotne oblike in običajno raste v skupinah po tri.

Vijolična deteljica je ena redkih rastlin s skoraj črnim listjem.
Vijolična deteljica je ena redkih rastlin s skoraj črnim listjem. FOTO: Adobe Stock

Ponoči ali v zelo oblačnih dneh se listi zaprejo skoraj kot dežnik, ob jutranji svetlobi pa se znova odprejo. Ta lastnost je znana kot niktinastija in naj bi bila prilagoditev, ki pomaga rastlini ohraniti vlago in se zaščititi pred nočnimi rastlinojedci.

Detelja v dobrih pogojih ustvari drobne cvetove, ki so bele do bledo rožnate ali sivkasto vijolične barve. Najbolje jo je saditi spomladi, njena rast pa je zmerno hitra. Upoštevajte tudi, da so vsi deli vijolične detelje strupeni tako za ljudi kot za hišne ljubljenčke. 

Pogoji za rast in uspevanje

Vijolično deteljico je dokaj enostavno gojiti na vrtu pa tudi v posodah se dobro obnese. Ključ do zdrave rastline je, da ji zagotovite dovolj sončno mesto in jo zalivate, ko se zemlja začne sušiti. Prav tako ne pozabite na redno gnojenje skozi celotno rastno sezono. 

Rastna sezona 

Pomembno je omeniti, da vijolična detelja aktivno raste in cveti od jeseni do pomladi, poleti pa preide v stanje mirovanja, kar je ravno obratno kot večina sobnih in tudi drugih rastlin. V tem času navadno tudi odvrže listje. To se ne zgodi vsako leto, a ko se, bi lahko napačno pomislili, da je rastlina umrla. V resnici gre le za to, da vijolična deteljica zraste iz čebulice, v času mirovanja pa njeno listje popolnoma odmre tako kot pri narcisah. Če se to zgodi, jo postavite v temen kot in prenehajte z zalivanjem. Ko opazite novo listje, jo premaknite nazaj na svetlobo in nadaljujte z zalivanjem in gnojenjem.

Svetloba

Vijolična detelja dobro uspeva na polnem soncu ali delni senci, kar pomeni približno štiri ure neposredne sončne svetlobe večino dni. Premalo svetlobe lahko povzroči, da rastlina postane šibka in se začne vzpenjati v višino. Če jo gojite na prostem in živite v vročem podnebju, jo zaščitite pred pripekajočim popoldanskim soncem. V zaprtih prostorih je najboljše mesto zanjo ob oknu, kjer bo prejemala veliko svetlobe. Lonček redno obračajte, da bodo vse strani rastline enakomerno obsijane s soncem. 

Detelja v dobrih pogojih ustvari drobne cvetove, ki so bele do bledo rožnate ali sivkasto vijolične barve.
Detelja v dobrih pogojih ustvari drobne cvetove, ki so bele do bledo rožnate ali sivkasto vijolične barve. FOTO: Adobe Stock

Prst

Raste lahko v različnih vrstah tal, če je poskrbljeno za ustrezno drenažo. Njene korenine so namreč precej nagnjene h gnitju, če zemlja zadržuje preveč vlage. Najboljša so ilovnata ali peščena tla. Za rast v cvetličnem koritu se dobro obnese dobro odcedna mešanica za lončenje.

Voda

Vijolična detelja kot vse sobne rastline potrebuje ustrezno zalivanje. Uveljavljena rastlina je nekoliko bolj odporna na sušo in bo preživela tudi, če jo vmes občasno pozabite zaliti. Med rastno sezono jo zalivajte, ko se zgornji centimeter zemlje izsuši. Ko rastlina poleti miruje, rahlo zalijte približno vsaka dva do tri tedne, da preprečite, da bi se zemlja popolnoma izsušila.

Temperatura in vlažnost

Vijolična detelja ima rada temperature med 15 in 21 stopinj Celzija in zmerno vlažnost, zaradi česar je še posebej primerna za gojenje v zaprtih prostorih. Prenese lahko tudi nočne temperature do 10 stopinj Celzija, a na prostem potrebuje zaščito pred močnimi vetrovi. Prav tako jo pred prepihom, klimatsko napravo in grelci, ki lahko poškodujejo njene liste, zaščitite v notranjem prostoru. 

Gnojilo

Med rastno sezono uporabite bodisi gnojilo s počasnim sproščanjem ali tekoče gnojilo. V zaprtih prostorih je idealno tekoče gnojilo za sobne rastline. Pri spodbujanju zdrave rasti lahko pomaga tudi mešanje komposta v zemljo.

Vijolična detelja dobro uspeva na polnem soncu ali v delni senci.
Vijolična detelja dobro uspeva na polnem soncu ali v delni senci. FOTO: Adobe Stock
Redke, a osupljive črne cvetlice
Preberi še
Redke, a osupljive črne cvetlice
Ta očarljiva pikčasta sobna rastlina vas bo navdušila
Preberi še
Ta očarljiva pikčasta sobna rastlina vas bo navdušila
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702