Najpogostejši razlog za bledenje listov sobne rastline
Zakaj se zgodi, da listi pobledijo? Najpogostejši razlog je pomanjkanje svetlobe, kar je posebej pogosto v zimskem času, ko je naravne svetlobe že v osnovi manj. Če zjutraj, ko odidemo v službo in je še temno, v sobo ne spustimo dnevne svetlobe, in je, ko se vrnemo, znova tema, se naše rastline morda niso uspele naužiti kaj dosti svetlobe. To pa potrebujejo ravno toliko, ali še bolj, kot vodo.
Posledica je zmanjšanje količine klorofila v listih, ki jim daje značilno temnejše zeleno barvo, ki tako postane svetlejša.
Pomanjkanje svetlobe ni edini razlog za bledenje listov
Če je razlog za omenjeno težavo pomanjkanje svetlobe, boste to verjetno hitro prepoznali in rastlino v postavili bližje oknu, da si opomore.
A s tem lahko ustvarite drug problem. Ta je, da ima rastlina sedaj preveč direktne sončne svetlobe. Pozimi to seveda ne bo razlog za svetle liste, poleti pa se to zelo verjetno zna zgoditi. Takrat je treba rešitev iskati dobesedno v obratni smeri – rastline je treba premikati stran od oken, da imajo še vedno dovolj svetlobe, vendar ta ni direktna.
Preveč sonca povzroči, da rastlina dehidrira, saj izgublja preveč vode, poleg tega je v stresu, zaradi česar ne more normalno opravljati fotosinteze.
Ključnega pomena je najti ravnovesje med preveč in premalo svetlobe
Rastline ne potrebujejo veliko, bi lahko rekli, v osnovi zahtevajo le ravno prav svetlobe in vode. A ti dve dobrini morajo dobiti v pravih količinah. Kot ste lahko prebrali že pri primeru svetlobe, se je treba pri skrbi za zelenje prilagajati letnim časom oziroma razmeram v okolju, kjer rastejo.
Ko postane bolj vroče, rastline odmikamo, da jih močni sončni žarki ne opečejo. V delu leta, ko je svetlobe manj in je zunaj hladneje, pazimo, da v dnevnem času dovolj visoko dvignemo rolete ali odgrnemo zavese in rastline po potrebi primaknemo k oknom.
Za bledenje listov sobne rastline je lahko krivo tudi preveč ali premalo vode
Bledi listi so lahko tudi posledica neustreznega zalivanja. Verjetno ste ju do sedaj že uganili: ali premalo ali preveč vode.
Če zalivate preobilno, korenine lahko pričnejo gniti, zaradi česar ne morejo več dobro opravljati svojega dela, to pa se pokaže na vidnih delih rastline nad zemljo – torej listi pobledijo. Pogosto v tem primeru postanejo še rumeni, a običajno je prvi korak bledost in šele nato porumenitev.
Napaka je lahko tudi obratna – vode je lahko premalo, zaradi česar korenine ne morejo do listov spraviti dovolj hranil in to se spet pokaže na nadzemnem delu. Ne le na listih, ki pobledijo in nato porumenijo. Če imajo rastline cvetove, ti običajno odpadejo ali se sploh več ne pojavijo. Listi lahko postanejo krhki in odpadejo.
Kako dosežemo, da listi znova postanejo zdravi?
Če se hitro odzovete na težavo, je rastlino seveda mogoče rešiti. A najverjetneje bo regeneracija trajala nekaj časa in se bo pokazala z novo rastjo. Tudi manjšo porumenitev je še mogoče popraviti. Če je rastlina prizadeta do te mere, da je močno porumenel večji del listov, potem poskusite rastlino rešiti tako, da bolne dele odstranite in počakate, ali se bo rastlina sposobna obnoviti.
Če je težava, da korenine niso mogle do listov poslati dovolj hranil, je lahko rešitev tudi dodatek gnojila. Včasih niste malomarni, temveč le potrebujete nekaj časa, da spoznate potrebe rastlin, za katere skrbite. Vsekakor bi se morali pozanimati, kaj potrebujejo in jim to priskrbeti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV