Večina orhidej, ki jih gojimo doma, je epifitov, kar pomeni, da se v svojem naravnem okolju oklepajo dreves ali celo kamnov. Korenine teh rastlin so visoko specializirani organi, ki se močno razlikujejo od korenin drugih rastlin.
Kaj moramo vedeti o koreninah orhidej?
Korenine orhideje so obdane z membrano, tanko kot list papirja, imenovano velamen. Ta večnamenska membrana hitro vpije velike količine vode, se oprime grobih površin in spodbuja izmenjavo mineralov in soli. Tako kot drag vodomer je ta povrhnjica odličen pokazatelj potreb vaše rastline po vodi. Suh velamen je bel ali srebrnkast, sveže zalit velamen pa zelen ali lisast, odvisno od vrste.
Tomaž Jevšnik zato svetuje, da se pri zalivanju orhidej vedno orientiramo po barvi korenin, saj tako zlahka prepoznamo, kdaj ta potrebuje vodo: "Šele ko so se korenine v lončku obarvale srebrno oz. sivo, takrat jih zalijemo. Če so še zelene, še počakamo."
Drugi pokazatelj, ali rastlina potrebuje vodo, je teža lonca. Ko se substrat v lončku izsuši, bo pričakovano lažji kot takrat, ko je v njem dovolj vode.
Količina vode in pogostost zalivanja sta odvisna tudi od vrste rastnega medija
Različna sredstva za lončenje zadržijo različne količine vode. Borovo lubje denimo zadrži vlago dlje kot peleti iz oglja ali gline. Večja kot je sposobnost zadrževanja vode, redkeje zalivamo. Orhideja običajno potrebuje vodo enkrat na teden pozimi in dvakrat na teden, ko je vreme toplo in suho. Ne pustite je brez vode več kot dva do tri tedne.
Namakanje orhidej je najpogostejši način zalivanja orhideje
Orhideje so običajno posajene v lubje, lesne sekance ali komercialno mešanico lubja orhidej. Lubje sprva odbija vodo, če pa lonec namočimo v posodo, polno vode, bo ta vlago zadržal.
Lonec ali umivalnik napolnite z vodo, vanj postavite orhidejo in pustite nekaj časa, da se substrat namoči. Nato orhidejo vzemite ven in počakajte, da vsa odvečna voda odteče. Prepričajte se, da je celoten lonec enakomerno napolnjen z vodo.
Enako svetuje tudi strokovnjak: "Najboljši način zalivanja je, da rastline namočite kar v okrasnem keramičnem lončku. Vodo natočite do vrha, ampak pazite, da ne zmočite rastnega vršička, ki lahko zaradi tega zgnije. Orhidejo pustite stati v vodi 15 minut, lahko tudi celo uro. Nato vodo odlijete stran."
K temu doda še nasvet: "Zalivanje si lahko olajšate z uporabo keramičnih loncev z notranjim robom, ki vam omogočajo, da imate vedno lahko za dva prsta vode na dnu. Voda v keramičnem lončku pomaga ohranjati vlago na visokem nivoju, hkrati pa korenine ne stojijo v vodi. Še boljše ta princip deluje, če uporabite palčke za zalivanje, ki jih namestite v lončke s spodnje strani."
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV