Zamija izvira iz vzhodnega dela Afrike in v svojem naravnem okolju razvije lepe cvetove, kar sicer v notranjih prostorih od nje težko pričakujemo. Najbolj znana je po tem, da lahko prenese tudi malo manj svetlobe ali ostane brez vode kakšen dan ali dva več, če ste denimo na dopustu in nimate nikogar, ki bi ga prosili, da jo zalije.
Seveda pri 'zanemarjanju' rastlin ne pretiravajte. Če se odločite, da si boste z njimi delili dom, morate prevzeti določeno odgovornost. Toda nekatere vrste so res trpežnejše in zamija je zagotovo med njimi.
Svetloba
Dejansko je res, da z zamijo lahko polepšate kakšen kotiček, v katerem bi marsikatera druga rastlina hitro ovenela. A idealno si zamija želi srednje do zelo svetlo mesto, kjer sonce ni direktno. Poleti jo vsekakor prestavite na senčno mesto, če opazite močne žarke ali pa si pri zastiranju pomagate z zavesami.
Zalivanje
Ta rastlina ne potrebuje veliko vode, saj jo učinkovito shranjuje v svojih koreninah. Med enim in drugim zalivanjem naj se zgornja plast prsti posuši. Običajno zadostuje zalivanje enkrat na dva do celo tri tedne. Več svetlobe seveda pomeni tudi večjo potrebo po vodi, kar se še posebej izrazi v poletnem času. Če začne veneti, zelo verjetno zalivate premalokrat, če postajajo listi rumenkasti, pa je to lahko znak, da korenine gnijejo zaradi preveč vode. Večkrat je problem slednje kot prvo.
Zamija tudi ne potrebuje zelo vlažnega zraka. Zaradi tega je lahko prava izbira za stanovanja s centralnim ogrevanjem, ki so pozimi za lončnice lahko res ubijalska. A vseeno je nikar ne postavite zraven radiatorja. Še vedno je dobro, če zrak, ko le lahko, vsaj nekoliko navlažite. Če konice listov postanejo rjave, je lahko težava presuh zrak. Zamija je trpežna, a vendarle ni iz železa.
Temperatura
Uspeva v okolju, kjer je temperatura nižja od 30 in višja od 10 stopinj Celzija. Toda idealno naj bo kar višja od slednje – vsaj tam od 16 do 20 stopinj Celzija.
Strupenost
Pazite, da otroci, psi in mačke ne zaužijejo njenih listov. Zaužitje zamije ne pomeni ravno smrtne nevarnosti, lahko pa povzroča neprijetne simptome.
Presajanje
Zamija ne raste zelo hitro, zato presajanje ni potrebno pogosto. A presaditi jo boste morali v večjo posodo, če opazite, da so začele njene korenine spodaj uhajati ven. To je najbolje narediti spomladi.
Nove rastline
Če želite lahko, ko presajate, iz ene rastline naredite dve. In sicer tako, da razdelite njene korenine na dva dela in vsakega presadite v svojo posodo.
Lahko pa novo rastlino vzgojite z listnimi potaknjenci. Spomladi odrežite pecelj z vsaj dvema listoma in ga posadite kak centimeter globoko v zemljo ter postavite na zelo svetlo mesto s posredno sončno svetlobo. Na ta način sicer nova rastlina zraste počasneje kot z delitvijo korenine – vsaj štiri mesece do enega leta bo trajalo, da se razvije koreninski sistem.
Dekoracija
V višino lahko doseže tudi en meter in zaradi svojih močnih stebel in mesnatih listov deluje kot skulptura. Kot tako jo lahko umestite v prostor. Naj pride do izraza. Ne obkrožajte jo s kopico drugih rastlin. Lahko pa uporabite koncept simetričnosti. In torej simetrično postavite dve približno enako veliki zamiji.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV