Dominvrt.si
Živi kamen

Nenavadne rastlinice, ki so na las podobne majhnim kamenčkom

L.M.
06. 08. 2023 05.00
0

Živi kamenček je ena najbolj edinstvenih sukulent, ki obstajajo. Ime je rastlina dobila po svojem zanimivem videzu, ravno ta njen nenavadni videz pa je razlog, da so živi kamenčki tako iskani in priljubljeni. Njihovo gojenje je lahko izziv, vendar je uspeh možen, če poskrbite, da bodo dobile dovolj sonca in upoštevate še nekaj drugih zahtev.

Živi kamni (Lithops spp.) so nenavadne majhne rastline, ki po videzi prav zares spominjajo na majhne kamenčke. Njihov naravni habitat so sušna, kamnita območja v Južni Afriki, njihov videz pa je pravzaprav trik, s katerim se zaščitijo pred tem, da bi jih rastlinojede živali požrle. 

Iz razpoke med dvema listoma se jeseni pojavi čudovit rumeni cvet.
Iz razpoke med dvema listoma se jeseni pojavi čudovit rumeni cvet. FOTO: Adobe Stock

Te zanimive sukulente rastejo čisto pri tleh, njihova rast pa je zelo počasna. Najbolje jih je saditi spomladi ali jeseni, saj v vročih poletnih ali zimskih mesecih preidejo v stanje mirovanja. 

Po čem prepoznamo žive kamenčke?

Rastline tega rodu so običajno sestavljene iz para debelih listov z malo ali praktično nič stebla nad tlemi. Pod zemljo se skriva steblo in en sam dolg glavni koren, iz katerega štrlijo manjše koreninice. 

Spomladi se pojavi nov niz listov, stari listi pa se posušijo in odpadejo. Vse vrste v tem rodu imajo cvetove, ki se običajno jeseni ali pozimi pojavijo iz razpoke med listi.

Vsaka rastlina ima dvoje listov, ki so bolj podobni mehkim gumijastim blazinicam kot listom, z razpoko na sredini, ki ju ločuje. Vsako sezono se iz razpoke pojavi nov par listov, pogosto spomladi, ko se stari listi razcepijo in razkrijejo nastanek novih. Ko se to zgodi, stari listi zakrnijo in odmrejo.

Jeseni iz sredinske razpoke požene en sam cvet. Cvetovi so rumeni ali beli in včasih sladko ter prijetno dišijo. Veliki so približno dva centimetra in spominjajo na marjetico. Odprejo se popoldne in zaprejo pozno zvečer.

Živi kamenčki so zelo majhne rastline, ki zrastejo le kakšen centimeter nad površino zemlje. Zaradi tega so odlična izbira za majhna stanovanja, sončno okensko polico ali dobro osvetljen pult.

Vzgoja živih kamenčkov

Živi kamni so precej zanimive rastline za gojenje, predvsem zahvaljujoč edinstvenemu videzu. Zahtevajo zelo malo vzdrževanja, a imajo posebne okoljske potrebe, zaradi katerih je delo nekoliko oteženo. 

Gojimo jih v zelo dobro odcedni mešanici za lončnice. Upoštevati moramo tudi zelo natančno določen urnik zalivanja. 

Bi verjeli, da gre v resnici za sukulento ali sočnico?
Bi verjeli, da gre v resnici za sukulento ali sočnico? FOTO: Adobe Stock

Te rastline potrebujejo čim več svetlobe

 Če gojite žive kamne v zaprtem prostoru, kjer ni veliko svetlobe, boste morda morali investirati v umetno svetlobo, ki bo spodbujala njihovo rast. Poleg tega je pravilno zalivanje običajno najpomembnejši del vzgoje sukulent. Živi kamni so zelo tolerantni na sušo in preveč vode jih zlahka ubije – njihove korenine slej ko prej zgnijejo. Na srečo pa niso nagnjene k pogostim boleznim, zato bi ob upoštevanju ustreznih zahtev morale uspevati same od sebe. Pravzaprav vam približno polovico leta za njihovo rast ne bo treba storiti praktično ničesar. 

Spoznajte rastni cikel živih kamenčkov

Ena najbolj kritičnih stvari, ki jih je treba razumeti, ko gre za nego živih kamenčkov, je njihov rastni cikel. V domačem podnebju imajo letno dve obdobji mirovanja. Ko se spomladi razvijejo novi listi in se poletna zemlja izsuši, takrat prvič začasno prenehajo rasti in najbolj vroči del leta preživijo v stanju mirovanja. Kadar rastejo kot sobna rastlina, je pomembno razumeti, da je to mirovanje normalno in da jih je treba poleti pustiti, da se posušijo, kot bi se v svojem izvornem podnebju.

Drugo obdobje mirovanja nastopi po koncu jesenskega cikla cvetenja. V zimskih mesecih se rast sprva upočasni in nato popolnoma neha rasti. Tudi v tem času rastline praktično ni treba zalivati.

Živi kamenčki so razvili zanimivo obliko, kar je pravzaprav trik, da se ubranijo pred tem, da bi jih živali pojedle.
Živi kamenčki so razvili zanimivo obliko, kar je pravzaprav trik, da se ubranijo pred tem, da bi jih živali pojedle. FOTO: Adobe Stock

Kako vemo, da je čas za zalivanje?

Ker so se živi kamenčki razvili v suhem, vročem podnebju in imajo debele, mesnate liste, ki zadržujejo vodo, je logično, da potrebujejo le minimalno zalivanje. Tukaj je nekaj točk, ki si jih morate zapomniti, ko gre za zalivanje: 

Rastline naj bodo pozimi skoraj popolnoma suhe.

Začnite jih dosledno zalivati šele, ko se spomladi razcepijo in se začnejo razvijati novi listi. Rastlini lahko nato vsakih 10 do 14 dni namenite majhno količino vode.

V poletni vročini med drugim mirovanjem rastline naj bo zalivanje na minimumu. 

Znova začnite večati pogostost namakanja jeseni, ko rastline začnejo cveteti.

Jeseni je njihova rast najbolj intenzivna, takrat pa potrebujejo tudi največ vode. 

Prezimovanje

Živi kamni lahko, kljub temu, da so sicer vajeni toplega podnebja, preživijo tudi nekoliko nižje temperature. Ob morju, kjer so zime navadno bolj mile, preživijo celo posajene na vrtu in lahko zunaj rastejo skozi vse leto. V hladnejših predelih države je najbolje, da jih pred zimo prestavite v notranji prostor, dokler spomladi temperatura ozračja ne preseže 15 stopinj Celzija.

Roža, ki je ne sadite na grobove
Preberi še
Roža, ki je ne sadite na grobove
Spoznajte izredno prikupno sukulento
Preberi še
Spoznajte izredno prikupno sukulento
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698