Seveda na nek način lončnice lahko govorijo in nam sporočajo, da jih pretirano zalivamo. Le naučiti se jih moramo poslušati.
Ni najboljša ideja kar vse lončnice, ki jih premoremo, zaliti obenem, saj imajo različne vrste različne potrebe. Sukulente imajo raje pred naslednjim zalivanjem kakšen dan že čisto suho prst, medtem ko se praprot dobro počuti v vedno nekoliko vlažni zemlji. Tudi priljubljena sanseverija potrebuje manj vode kot druga vrsta, ki pogosto krasi prostore – gorska palma. Kaj to pomeni? Da je nujno, da vedno, ko prinesemo rastlino v svoj dom, preverimo, kakšne so njene želje glede zalivanja in jih upoštevamo.
Korenine potrebujejo vodo in kisik, a če je prve preveč, začnejo dobesedno gniti. Če so korenine premokre, ne morejo izkoristiti kisika in rastlina umre. Da bi to preprečili, torej vedite, kakšne so potrebe vsake vrste, poleg tega pa spremljajte, kako vlažna ali suha je prst. Tega ne ocenjujte na podlagi vrhnjega dela, ki bo najprej suh. Preveriti morate, kakšno je stanje par centimetrov pod njim. To naredite s prstom ali leseno paličico, ki bo v stiku z vlago potemnela. Preverite lahko tudi skozi drenažne luknje, če je lončnica manjša, ali preprosto tako, da potežkate lonec (ko se prst posuši, je namreč lažja).
Dotaknili smo se drenažnih lukenj; Da bi zmanjšali tveganje za to, da korenine zgnijejo, vedno izberite cvetlični lonec z drenažnimi luknjami, skozi katere po zalivanju odteče odvečna voda. Te nato ne pozabite odliti.
Omenili smo tudi že, da se rastline skušajo sporazumevati z nami. Naučimo se torej, kako povedo, da imajo preveč vode.
Znaki, da jih preveč zalivate
1. Listi porumenijo.
To se lahko zgodi, ker je vode preveč ali premalo, torej nam preostane edino, da dejansko preverimo stanje prsti, ne le da teoretiziramo na podlagi opazovanja.
2. Konci listov porjavijo ali listi dobijo rjave madeže.
Zopet sta to lahko tudi znaka pomanjkanja vode, je pa pogosteje drugo znak prevelike količine vode in prvo znak primanjkovanja.
3. Rumeni ali porjaveli listi ovenijo.
To je že kar jasen znak, ki v kombinaciji s tem, da pri pregledu prsti ugotovite, da je vlažna, običajno pomeni, da so korenine začele gniti.
4. Odpadajo stari in novi listi.
Lahko so zeleni, rumeni ali rjavi.
5. Stebla postanejo mehka.
Enostavno je v celicah preveč vode in rastlina več ne zmore ohranjati svoje trdnosti. Lahko se celo zgodi, da zaznate vonj gnitja.
Če ste težave opazili dovolj zgodaj, bo že preprosta intervencija lahko pomagala. Ta je, da za nekaj tednov prenehate z zalivanjem. Ves čas preverjajte stanje prsti, kot smo opisali zgoraj.
Če so korenine začele gniti, pa lahko rastlino skušate rešiti s presajanjem. Nagniti del korenin odrežite stran in rastlino presadite v nov cvetlični lonec s svežo prstjo. Če jo presadite v star lonec, ga prej temeljito pomijte. V vsakem primeru uporabite svežo prst. Postavite nato lonec na mesto, kjer je ravno prav svetlobe in dovolj svežega zraka, da rastlini omogočite čim boljše razmere, da si opomore.
Če se odločite, da boste skrbeli za rastline, je res bistveno, da se pozanimate, kakšne so potrebe posamezne vrste in tako čim bolj zmanjšate tveganje, da bi storili pri skrbi kakšno napako. Tako bo lončnica lahko še dolgo z vami. Zadovoljna bo ona in zadovoljni boste vi.
Če se pojavijo težave, pa ne odlašajte z njihovim reševanjem. Čimprej ugotovite, kaj bi lahko bil povzročitelj in kako ga odpraviti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV