Divje živali so se, tako kot smo se ljudje, prilagodile na dane razmere, vrt pa je najbolj priročna opcija, kako najlažje pridejo do potrebne hrane. Vrt lahko zaščitimo na različne načine, med katerimi pa so eni bolj učinkoviti kot drugi, v kombinaciji pa so seveda najbolj učinkoviti.
Ograja
Največkrat uporabljena in tudi učinkovita opcija je postavitev dovolj visoke in trdne ograje, skozi katero se divje živali ne bodo mogle prebiti. Priporočljiva višina ograje je vsaj dva metra ali več, lahko je žičnata, lesena ali zidana. Če imate večji vrt, bo zidana ograja predstavljala večji strošek, zato se tukaj ljudje znajdejo po svoje. Nekateri se odločijo in napeljejo žičnato ograjo, ki jo povežejo še preko sadnega drevja, drugi pa se odločijo za lesene in zidane, ter kombinirajo prijetno s koristnim. V vsakem primeru, ne glede na to, za kaj se odločimo, morajo biti ograje dovolj visoke, da jih predvsem srnjad ne more preskočiti.
Učinkoviti repelenti
Repelenti za odganjanje srnjadi in drugih divjih živali, ki nam povzročajo škodo na vrtu, so značilni po svojem močnem in učinkovitem vonju, ki jih preganja. Slaba stvar takšnih repelentov, ki jih lahko naredimo sami ali pa kupimo v trgovini (ti naj bi bili bolj učinkoviti), je v tem, da resnično oddajajo močan vonj, ki ni neprijeten le za živali, ampak tudi za ljudi.
Uporabljamo ga tako, da ga poškropimo okoli vrta (nikar po vrtninah) in tako rekoč okoli njega ustvarimo obroč, ki bo odganjal divje živali. Škropimo vedno vsaj en meter od območja, ki ga želimo zaščititi. Za sadovnjak ali sadno drevje je dovolj, da poškropimo prvo vrsto, saj so repelenti, tako kot smo dejali, zelo učinkoviti. Njihova najboljša stvar pa je, da jih lahko kombiniramo z ograjami, hkrati pa ne ubijajo in ne škodijo divjadi, temveč jo zgolj odganjajo.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV