V letošnjem letu bodo problemi s polži verjetno še večji zaradi mokrega in vlažnega leta, saj jim je vreme resnično naklonjeno. Brez skrbi, za vas imamo odlično rešitev, o njej pa si lahko več preberete v nadaljevanju.

Polži so resen problem
Največ škode na vrtovih naredijo polži, predvsem tisti brez hišic, kot sta veliki rdeči in portugalski lazar. Nekdaj je bilo težav s polži manj tudi zato, ker so jih pokončale kokoši, goske in race, ki se danes prosto pasejo večinoma le še na kmetijah. Pri zatiranju polžev so danes vedno bolj v uporabi BIO izdelki, saj ohranjajo ravnovesje med čuvanjem narave, zdravja in pridelkov.

Kakšno škodo polži lahko povzročijo na vašem vrtu?
Obstaja cela paleta načinov, kako jih pregnati z vrta, a niso vsi enako učinkoviti. Za začetek morate vedeti, s kom imate opravka, da boste lahko izbrali najboljšo rešitev zase, ko se pojavijo polži. Škodljivcev se boste uspešno znebili le, če boste poznali tudi njihov življenjski ciklus, lastnosti in navade.
Lazarji se izležejo spomladi in takoj začnejo uničevati kaleča semena in podzemne dele vrtnin. Sčasoma naredijo na vrtu samo še več škode. Najraje se prehranjujejo z rastlinami in deli rastlin, ne glede na to, ali so sveže ali odmrle. Obožujejo solatnice, korenje, fižol, grah, špinačo, krompir … In v samo enem dnevu lahko pojedo tudi do 50 odstotkov svoje teže. Pogosto se zadržujejo na vlažnih predelih, travnih kupih ali na kompostu. Opazili jih boste predvsem v deževnih dneh ali ob jutranji rosi.
Kako obvarovati vrt oziroma pridelke?
Idealna rešitev bi bila, da bi jih sproti odnašali z vrta, ampak v praksi je to neizvedljivo. Ena od možnosti je tudi, da si omislite race, če imate prave pogoje za tak podvig. Njihovi naravni sovražniki so med drugim tudi ježi, žabe, krastače, slepci in belouške.
Posadite rastline, ki odganjajo polže
Polži ne marajo čisto vseh rastlin in med njimi so na primer vrtna črnika, kapucinke, kalifornijski mak, grenik, čebula, česen, rožmarin, žajbelj, timijan, praprot, rman … Posadite jih tudi na svojem vrtu, saj bo zagotovo manj privlačen za nezaželene obiskovalce.
Očistite svoj vrt
Polži imajo radi zaraščene predele, zato odstranite plevel, redno kosite travo, obrezujte grmičke pri tleh in podobno. Na tak način boste imeli boljši pregled in jih boste tudi hitreje opazili. Kompostni kup naj ne bo v bližini gredic in rastline naj ne bodo posajene preveč na gosto.

Postavite mehanske prepreke
Okoli gredic postavite prepreke, ki jih bodo težje preplezali, kot so žagovina, oster pesek, apnena in kamena moka, jajčne lupine in tako naprej. Ena od možnosti pa so tudi dvignjene gredice, ki so polžem težje dostopne.
Nastavite jim vabe
Izjemno učinkovite so tudi nove naravne vabe II generacije limacidov, kot je profesionalno sredstvo Ironmax PRO, ki se uporablja za zatiranje polžev lazarjev in slinarjev v različnih poljščinah, vrtninah, sadovnjakih, na okrasnih rastlinah in v rastlinjakih. Primeren je za BIO predelavo in je nenevaren za hišne ljubljenčke. Izdelek Ironmax PRO je edinstven in deluje kot pametna vaba, ki je učinkovita v boju proti polžem, predvsem pa je okolju prijazna. Vsebuje molekule oljne repice, ki privabljajo škodljivce, zato bodo vaše težave s polži izginile. Zaradi specifičnih lastnosti izdelka je poraba in s tem vnos vabe v okolje zelo zmanjšana. Namreč poraba vabe je samo 1,4 g /m2 oziroma nekaj zrnc na m2, kar je v povprečju 5-krat manj, kot jo imajo drugi proizvodi na trgu. Tako se vnos vabe na vaš vrt zmanjša na minimum, ob še vedno zelo visoki učinkovitosti.
Torej, najpomembneje je, da primerno in učinkovito obvarujete svoje pridelke, ki so plod vaše ljubezni in skrbne nege, ob tem pa pustite okolje in druge živali varne.
Sponzorirana objava