Dominvrt.si
Upoštevajte pravila sledenja vrtnin oz. pravila kolobarjenja.

Strokovnjakinja vrtičkarjem začetnikom svetuje: Upoštevajte pravila kolobarjenja

STA/M.M.
17. 04. 2019 10.23
0

Ana Slatnar z ljubljanske biotehniške fakultete opozarja na pomembnost pravila sledenja. Kaj to pravilo sploh je in kaj z njim dosežemo?

Vrtičkarjem, predvsem tistim, ki so se s pridelovanjem lastne hrane šele začeli ukvarjati, Ana Slatnar z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani svetuje, da upoštevajo pravila sledenja vrtnin oz. pravila kolobarjenja.

"S tem namreč poskrbimo za ohranjanje rodovitnosti tal ali celo prispevamo k njenemu izboljšanju. Potrebna je ustrezna izbira sorte za posamezno pridelovalno obdobje, saj si le s tem zagotovimo možnost, da nam pridelek uspe," je za Slovensko tiskovno agenciji (STA) dejala strokovnjakinja, ki jo žalosti, da se sortiment vrtnin, ki so v ponudbi za pridelavo pri vrtninah, izredno hitro spreminja; svetovne semenarske hiše letno v kataloge ponudijo številne nove sorte.

"Pravilna/primerna izbira pa je še vedno precej odvisna od pridelovalcev sadik vrtnin, ki jih ponujajo na trgu. Ta pa se je v zadnjih letih dvignila na bistveno višjo raven kot pred desetletjem. Tako imajo tudi vrtičkarji danes možnost kupiti sadike sort, ki so jim žlahtnitelji izboljšali tako čas dozorevanja, odpornost na bolezni," je navedla.

Upoštevajte pravila sledenja vrtnin oz. pravila kolobarjenja.
Upoštevajte pravila sledenja vrtnin oz. pravila kolobarjenja. FOTO: Dreamstime

Za Slatnarjevo je največja napaka, ki jo vidi v pridelavi vrtnin pri vrtičkarjih, neupoštevanje pravila terminske setve/sajenja. "To preprosto pomeni, da je potrebna večkratna setev/saditev v enem pridelovalnem letu. V primeru solate to praktično pomeni, da jo je treba saditi v 14- do 21-dnevnem razmiku v količinah, ki jih gospodinjstvo zmore porabiti. Še vedno se opaža, da se sadi večinoma v dveh velikih valovih in tako vrtičkarji v nekem obdobju pridelajo presežke, v določenem obdobju pa pridelkov nimajo," je pojasnila.

Kmetijski inštitut vrtičkarjem: Nikar ne hitite s setvijo
Preberi še
Kmetijski inštitut vrtičkarjem: Nikar ne hitite s setvijo

Slatnarjeva ob tem poudarja pomen lokalne pridelave. "S pridelavo v domačem vrtu si z malo razmišljanja lahko omogočimo oskrbo s sezonskimi vrtninami skoraj čez vse leto," je dejala in dodala: "Oskrba z lastnimi vrtninami v Sloveniji je pod 40 odstotki, kar pomeni, da kupujemo veliko vrtnin, ki so krajše ali daljše časovno obdobje bile skladiščene, s tem pa jim je padla tudi vsebnost snovi, ki so za zdravje človeka pomembne (vitamini, minerali ...). Vsak gram lastno pridelanih vrtnin pa je s tega stališča najbogatejši pridelek."

Kako do vrta, če živite v Ljubljani?
Preberi še
Kako do vrta, če živite v Ljubljani?

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702