Strune so škodljivci, ki nemalo kmetom in vrtičkarjem grenijo življenje. Še preden vrtnine uspejo zrasti, jih te nemarne živali obkluvajo, s tem pa jim preprečijo kakršnokoli možnost razvijanja in uspevanja. Strune so polifagni škodljivci, ki večino svojega življenja preživijo v tleh. Zaradi njih smo vsako leto primorani vrtnine izvleči iz zemlje in jih na novo zasaditi, saj so zmožne uničiti ves pridelek.
Strun na žalost ni mogoče odstraniti z enkratno uporabo insekticida. Problematike z njimi se moramo lotiti celovito in dolgoročno. Eden od razlogov za vedno večje težave s strunami, ki jih opažajo tako kmetje in vrtnarji v Sloveniji kot tudi v svetu, je porušeno ravnovesje. Strune se namreč najraje zadržujejo v zbiti, mokri zemlji, zato že z obdelovanjem tal in stalnim rahljanjem zemlje bistveno zmanjšamo njihovo število. Na žalost pa to ni dovolj.
Strunam se lahko izognete, če ne sadite naslednjih vrtnin
Izognite se sajenju krompirja in koruze. Tudi čebula, zelje, brokoli in solata so naravni magneti za strune. Vsi pa vemo, da te vrtnine preprosto ne smejo manjkati na nobenem vrtu. Strunam se lahko zato v tem primeru izognemo že z učinkovitim kolobarjenjem.
Kdaj se strune pojavijo na vrtu?
Največkrat se z njimi soočamo aprila, maja in junija. Septembra hrošči izležejo nove ličinke, zato je bistveno, da jih takrat opazimo in odstranimo. Največ težav imamo z njimi, če zemljo za vrtnarjenje gnojimo s hlevskim gnojem. Glede na samo vreme je zdaj idealni čas, da nastavite vabe!
Poskrbite za naravno vabo
Pravijo, da so enostavnejše rešitve navadno najboljše. Pri vrtnarjenju se to največkrat izkaže za resnico. Strune imajo najrajši gomolj, zato je priporočljivo, da v zemljo čez dan položimo prerezan krompir ali krhlje jabolk, nato pa ga skupaj s strunami dan kasneje poberemo in uničimo. Takšen način soočanja s strunami se izkaže za najbolj optimalnega.
Strune odganja tudi vonj kapucink, ognjiča in žametnic. Njihovi naravni sovražniki pa so krti, krastače, ptice in hrošči brzci.
Poskrbite za organsko zastirko
Organska zastirka poskrbi, da se strune ne izležejo iz jajčec. Ob pripravi gredic, kar navadno storimo že marca ali aprila (glede na samo vreme imate še vedno čas!), poskrbimo, da še prej dobro pognojimo zemljo.
Še vedno obstajajo insekticidi
Poskrbite torej, da boste imeli vedno zrahljano prst in okoli nje krompir, ki bo privabljal strune. Če se še vedno ne boste rešili strun, vam kot zadnja možnost ostane tudi uporaba insekticidov.
Problematike s strunami se moramo lotiti celostno. Strune, ki so ličinke hroščev pokalic, se navadno v prsti zadržujejo dve do tri leta. V boju proti strunami smo najbolj uspešni, ko nam vreme še ni popolnoma naklonjeno za vrtnarjenje – jesenski meseci, kot so september, oktober in november ter spomladni marec, april in maj, so idealni. Ker je še vedno deževno obdobje, imate vsekakor še čas, da poskrbite za te živali.
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV