Bazilika je eno najbolj vsestranskih in priljubljenih zelišč. Je precej preprosta rastlina za gojenje na domačem vrtu ali celo na okenski polici. Toda včasih dejstvo, da je baziliko tako enostavno gojiti in da raste praktično sama od sebe, pomeni, da je lahko na koncu dobimo več, kot bi jo lahko porabili.
Kdaj je najboljši čas za pobiranje bazilike?
Baziliko lahko nabiramo vse poletje, a če jo nameravamo posušiti, moramo ujeti ravno pravi čas. To je tik, preden začne cveteti, saj po cvetenju zelišče izgubi nekaj svojega okusa. Da se rastlina pripravlja na cvetenje, lahko prepoznamo, ko so listi na steblu že precej veliki, rastlina pa meri nekje med 20 in 25 centimetrov. Cvetovi se pojavijo v sredini šopa listov in rastejo v obliki piramide.
Nabiranje in sušenje bazilike torej načrtujte, ko je rastlina v najbolj bujni fazi rasti in so listi že precej veliki, vendar preden se na steblih pojavijo cvetovi.
Razlog se skriva v količini olja, ki ga je največ, tik preden bazilika zacveti, zato bo njihovo nabiranje na tej točki zagotovilo, da bo imela tudi posušena bazilika največ okusa.
Bazilikini listi so zelo občutljivi in že najmanjši pritisk lahko na njenih listih pusti črne madeže. Da bi se izognili tej težavi, je pomembno, da s svežimi listi ravnamo čim bolj nežno. Pri rokovanju in prenašanju držite samo stebla, pri tem pa pazite, da se ne dotaknete ali upognete listov.
Baziliko, ki jo nameravate posušiti, naberite sredi dopoldneva
Sončno dopoldne, kakšno uro po tem, ko smo baziliko zalili in je sonce že uspelo posušiti njene liste, predstavlja najboljši čas za pobiranje.
Liste bazilike nabirajte s škarjami
Baziliko odrežite s stebel tik nad stikom stebla in lista. Vejice listov bazilike ločite in posamezne liste odrežite z večjega stebla. Če jih ločite, jih boste lažje očistili in položili na ravno podlago za sušenje. Pustite majhno dolžino stebla, največ dva centimetra, na dnu vsakega lista, da jih boste kasneje lažje povezali v šopke in obesili.
Liste dobro sperite pod mrzlo vodo. Tako boste odstranili vso umazanijo, kemikalije ali druge ostanke, ki so morda padli na liste v času rasti ali med nabiranjem. Oprane liste položite na papirnato brisačo in jih nežno osušite s suho papirnato brisačo. Odstranjevanje odvečne vlage pred sušenjem bazilike bo preprečilo nastajanje plesni, zaradi katere bi morali baziliko v celoti zavreči.
Oprane in popolnoma suhe liste zvežite v šopke, tako da jih združite v snop ter povežete s trakom ali nitko. Naredite več kot en sveženj, če imate veliko listov bazilike.
Liste obesite na suho in toplo mesto, da se posušijo. Ni vam jih treba obesiti v kuhinji, vendar poskrbite, da izberete prostor s prostim kroženjem zraka in zmerno sončno svetlobo, ki pomaga pri sušenju. Izberite sobo z oknom, ki ga je mogoče prezračiti, in po možnosti takšno, kjer žuželke ne bodo mogle priti do vaših sušečih se zelišč.
Sušenje bo v dobrih pogojih trajalo približno dva tedna, ko bodo listi temno zeleni, suhi in krhki na dotik. Če so listi ali stebla še vedno nekoliko prožni, jih pustite viseti še nekaj dni. Po tem času svežnje ločite in zdrobite v lonček za začimbe.
Če želite postopek nekoliko pospešiti, lahko baziliko posušite v sušilniku ali dehidratorju hrane. Listi bazilike se lepo posušijo tudi v pečici, ki pa mora biti nastavljena na zelo nizko temperaturo. Če uporabljate pečico, jo nastavite na temperaturo okoli 60 stopinj Celzija. Pazite, da se listi med seboj na pladnju ne prekrivajo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV